Peroxid vodíku v tabletách poslouží jako univerzální hnojivo a nahradí všechna ostatní. Sazenice vám porostou před očima

                   

Někdy jsou zahrádkářské triky překvapivě prosté. Hledáte nejrůznější hnojiva pro své rostliny a nádavkem pořizujete pestrou paletu přípravků proti chorobám a škůdcům? Zapomeňte na to jednou provždy, jednoduše je totiž nahradíte peroxidem vodíku. Ten je u nás dostupný zejména v tekuté formě, ovšem čas od času lze narazit i na sanitační tablety. Stojí několik desetikorun a jejich použití se rozhodně vyplatí.

Správná koncentrace je absolutním základem

Nakonec nezáleží na tom, jaký typ peroxidu použijete. Důležité je, aby po jeho smíchání s vodou byla celková koncentrace přibližně 3%. Jakmile se vám toho podaří docílit, můžete okamžitě začít zalévat. Jde především o efektní životabudič pro nejrůznější sazenice. Vyživí je, kořenům dodá kyslík a jako bonus dezinfikuje půdu, takže si na ně nepřijdou žádné choroby ani škůdci.

iZdroj fotografie: Pixabay

Peroxid vám tak pomůže napravovat mnohé pěstitelské přešlapy. Sazenice jsou totiž náchylnější kupříkladu k průvanu, špatné zálivce nebo k nedostatečné výživě. To vše je oslabuje a otevírá dveře choroboplodným zárodkům z okolí. A pokud je zničíte, budete mít dost času efektivně zasáhnout a celou svou úrodu zachránit.

Hnojit lze i jahody, brambory, česnek apod.

Ovšem stejný roztok můžete dopřát i své zeleninové a ovocné zahrádce. Půdu pod každou rostlinou dostatečně zavlažte a máte hotovo. Jako prevenci stačí tuto zálivku používat každé čtyři týdny, ovšem pokud se setkáte s potížemi, zvyšte dočasně frekvenci na každých 7–⁠10 dní. Jakmile problémy ustoupí, vraťte se opět k původnímu schématu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Co dělat, pokud se na listech objeví plíseň? V desetilitrovém kbelíku rozmíchejte 8 lžic peroxidu a 10 kapek jódu. Směs přelijte do postřikovače a ošetřete tak rajčata, papriky a další rostliny, které plíseň právě ohrožuje. Opakujte každý týden až do vymizení potíží. Aby se však problémy nevrátily, zaměřte se i na jejich potlačení již v zárodku.

Zasáhnout můžete i preventivně

Preventivní dávkování je pak doporučeno každých 14 dní. Listy roste do skanutí a vždy nejlépe večer, nikoli ráno. Rostliny by se mohly vlivem slunečních paprsků poškodit. Ty totiž v kapkách vody působí doslova jako lupa a nehezky je popálí. Peroxid je navíc možné užít i v omezeném prostoru skleníku, skvěle se vám tak postará třeba o okurky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články