Domácí repelent na mšice: Teplou vodu s mýdlem k smrti nenávidí

Ochraňte své rostliny před škůdci a vyrobte si tento účinný postřik. Mšice se po něm na vaší zahradě jen tak neobjeví. Za pár korun si doma připravíte dokonalý repelent.

postřik proti mšicím i Zdroj fotografie: Freeimages
                   

Ať už na své zahradě pěstujete okrasné nebo užitkové rostliny, musíte jim v průběhu roku zajistit ty nejlepší podmínky. Jen tak bude úroda v sezóně opravdu velká nebo vás potěší svými nádhernými květy. Kromě dostatečného množství světla, tepla, vody a hnojení se musíte vypořádávat s útoky škodlivého hmyzu. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak si s ním poradit i bez drahých insekticidů.

Co budete k přípravě postřiku potřebovat

Amoniak patří mezi nejoblíbenější pomocníky zahradníků. Nejen že vám může pomoci dezinfikovat a vyčistit nástroje a pracovní plochy, navíc si díky němu můžete vyrobit přírodní repelent proti mšicím. Nemusíte kupovat speciální postřiky plné nebezpečných chemikálií. Využijte namísto toho toto ekonomičtější a ekologičtější řešení, jehož použití je mnohem bezpečnější.

Výroba postřiku proti mšicím

Abyste si tento účinný repelent vyrobili, smíchejte 2 polévkové lžíce amoniaku s malým množstvím vody a přidejte jednu čajovou lžičku lepidla nebo tekutého mýdla, popřípadě mycího prostředku na nádobí. Směs důkladně promíchejte a nalijte do kyblíku. Přidejte 8 – 10 litrů vody a opět promíchejte tak, aby se všechny složky spojily a rozpustily.

postřik proti mšicím iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak postřik aplikovat

Výsledný přípravek se skvěle hodí k ošetření růží a rybízů. Pomocí rozprašovače jej vydatně aplikujte na všechny nadzemní části rostlin. V ideálním případě byste měli nanést takové množství přípravku, že bude po listech stékat. Tak se dostane i na spodní strany listů a do hůř přístupných míst. Takto jednoduše a spolehlivě ochráníte své rostliny před mšicemi.

Další způsoby, jak se zbavit mšic

S přítomností těchto škůdců vám mohou pomoci také některé aromatické byliny nebo chilli papričky, které nemohou mšice ani cítit. Zcela bez chemie můžete rostliny postříkat proudem čisté vody. Tím ale riskujete jejich poškození. Taková místa mohou snadno začít plesnivět nebo být napadena houbovým onemocněním nebo jinou nákazou.

Jak na mšice v zahradě

Čím chráníte rostliny před mšicemi vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články