V regálech obchodů je k nalezení široká škála různých odrůd pomerančů označených zemí původu i názvem odrůdy, podle těchto informací se však jen těžko určuje, který z nich bude nejchutnější.
Chcete-li vždycky spolehlivě sáhnout po nejlepším výběru, musíte znát několik pravidel.
Co vám prozradí kůra pomeranče
Při výběru ovoce na trhu nebo v obchodě vybíráme často podle vzhledu. Někdy však může být krásný, pružný a zralý pomeranč příliš kyselý. Aby nedošlo k chybě při výběru, musíte věnovat pozornost řadě znaků, podle kterých se dá odhadnout sladkost ovoce. Nejprve musíte zkontrolovat pomerančovou kůru, která by měla být jasná a rovnoměrně zbarvená do oranžova, zelené skvrny neznačí nic dobrého. U sladkých odrůd pomerančů je kůra hladká a může mít červené skvrny. Pórovitost na slupce naznačuje její tloušťku, ale nevypovídá nic o chuti.
Vybírejte těžší kusy s „pupkem“
Hmotnost pomeranče může určovat jeho šťavnatost, a čím šťavnatější je pomeranč, tím je pravděpodobnější, že bude sladký. Proto se doporučuje vybrat plody, které jsou „těžší“. Je třeba poznamenat, že těžké ovoce neznamená velké: velké pomeranče nejsou vždy sladké. Sladké odrůdy zahrnují pomeranče s výrazným vrcholem, kterému se lidově říká „pupek“.
Jak nakoupené pomeranče správně skladovat
Podařilo se vám vybrat ty nejsladší a nejšťavnatější pomeranče, dále ale musíte vědět o podmínkách jejich skladování. Málokdo tomu přikládá důležitost, ale udržování správných podmínek pomůže prodloužit „životnost“ ovoce. Doma při pokojové teplotě mohou být pomeranče skladovány po dobu 7 dnů. V chladném prostředí může ovoce ležet až několik týdnů, v závislosti na jeho zralosti. Je důležité si uvědomit, že ovoce potřebuje suché prostředí. Nestačí uložit ovoce do chladničky nebo sklepa, musíte čas od času sledovat jeho stav. Ovoce by se mělo otřít od vlhkosti a kondenzace, která se na něm vytvoří. Pokud změkne, už má to nejlepší za sebou a je třeba je urychleně spotřebovat.
Je třeba pomeranče před konzumací umývat?
Pomeranče je třeba vždy umýt, nejlépe bezprostředně před jídlem. Pomerančová kůra se často suší a používá při pečení, vaření nebo nakládání. Před sušením kůry je třeba opravdu důkladného omytí, abyste se zbavili konzervačních látek a chemikálií. Pomůže odmočení ve vodě s octem nebo speciální přírodní saponáty.