Pokud si chcete užít opravdu perfektní úrodu jahod, aplikujte k nim ještě teď šikovné hnojivo z docela obyčejného jódu.
Každý zahradník by měl mít za všech okolností po ruce sbírku receptů na přírodní hnojiva, která zlepšují úrodnost, zlepšují chuť ovoce a zeleniny, předcházejí chorobám a odpuzují škůdce. A jedním z domácích pomocníků, které rozhodně nelze opomíjet, je jód nebo také jódová tinktura. Jód se používá jako antiseptikum, pesticid a antifungální činidlo – ovšem působí i jako hnojivo: stimuluje růst, kvetení a celkovou vitalitu.
Jak vlastně jód funguje
Jód má pozitivní vliv na enzymatické systémy rostlin a přispívá ke zvýšení produkce plodů. Ideální je k tomu účelu jodid draselný, který urychluje vývoj rostlin a posiluje jejich imunitu. A co to vlastně je? Jodid draselný (KI) alias draselná sůl je anorganická sloučenina obsahující jód a draslík. Má podobu bílých krystalů, které se dobře rozpouštějí ve vodě. Jodid draselný se často používá v lékařství a chemickém průmyslu, ale své uplatnění najde i v zahradnictví. Skvěle totiž svědčí třeba jahodníkům.
Ošetření jahod jódem se doporučuje provádět v několika fázích. Nejdříve poslouží jako dekontaminace půdy na jaře, poté jim dodá výživu před květem, a nakonec přijde na řadu i jako postřik listů, který akceleruje růst plodů. Pokud ovšem na tak složité ošetřování nemáte čas, postačí vám i jedna jediná zálivka a to právě teď, když se jahody chystají plodit. A jak na to?
Ošetření jahodníků jódem
Pro první fázi (dekontaminace půdy) si nachystejte:
- 20 a 40 kapek jódu
- 10 litrů vody
Vše smíchejte a použijte jako zálivku. Tento proces dekontaminuje půdu, zničí vajíčka škůdců, larvy a houbové infekce na rostlinách.
Pro druhou fázi (před květem):
- 30 kapek jódu
- hrnek dřevěného popela
- 1 lžičku kyseliny borité (nemusí být)
- 10 litrů vody
Popel nechte ve vodě vylouhovat přes noc. Poté všechny ingredience smíchejte a použijte jako zálivku. Aplikujte 500 ml na každou rostlinu jahodníku.
Pro třetí fázi (před květem):
- 10 kapek jódu
- 10 litrů vody
Pro postřik na list před květem připravte roztok těsně před použitím a nastříkejte jej na listy jahodníku. Tady bude působit jako preventivní prostředek proti houbovým chorobám, jako je například obávaná plíseň šedá. Je důležité si uvědomit, že tento roztok by se neměl nikdy skladovat, protože ztrácí svou účinnost. Proto se doporučuje ho použít ihned po přípravě.
Co byste ještě měli vědět
Jód se skvěle hodí pro pěstovanou kulturní formu jahodníku alias jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa). Naopak pro jahodník obecný (Fragaria vesca) obecně známý též jako lesní jahoda se příliš nehodí – mohl by totiž podnítit růst listů na úkor chutných a sladkých plodů. Jahodníky se také vyplatí mulčovat, a to nejlépe posekanou trávou, slámou, senem, pilinami nebo třeba jehličím. Velmi oblíbeným způsobem, jak hnojit jahodníky, je i použití dřevěného popela.