Pokud vám orchidej nechce kvést, nemusíte se uchylovat k nejrůznějším pochybným metodám. Stačí jen teplá voda.
Každý milovník orchidejí očekává pravidelné a nádherné kvetení svých rostlin. Existují však kousky, které prostě a jednoduše kvést odmítají, i když k tomu mají optimální podmínky. Naštěstí existuje osvědčená metoda, která vám s tímto problémem pomůže – ve hře je použití obyčejné teplé vody. Pokud totiž mají rostliny optimální podmínky k životu, pak jim k iniciování kvetení mnohdy stačí opravdu málo.
Připravte si vhodné prostředí
Ujistěte se, že květináče s orchidejemi mají dostatečné odvodňovací otvory. To umožní odtok přebytečné vody a zajistí, že kořeny orchideje nebudou podmáčené. V opačném případě byste mohli svým rostlinám spíše ublížit. Poté si připravte prostorné umyvadlo nebo vanu a naplňte je teplou vodou. Teplota vody by měla být kolem 35 stupňů Celsia. Toto optimální teplo napodobuje přirozené prostředí orchideje a spouští kvetení. Opatrně vložte květináče s orchidejí do teplé vodní lázně a nechte ji máčet asi 30 minut.
Během této doby teplá voda orchidej zavlaží a zároveň stimuluje přirozený proces kvetení. Poté květináče s orchidejemi opatrně vyjměte z vodní lázně a umístěte je zpět do na jejich obvyklé stanoviště. Předtím je ještě můžete nechat dobře okapat – a určitě zkontrolujte, zda se voda nedostala do srdíčka (v případě potřeby ji odtud vytřete papírovým ubrouskem). Buďte trpěliví a pozorně rostliny sledujte. Místo vody také můžete použít i zálivku z česneku.
Staňte se svědkem zázraku
Za týden budete pravděpodobně u svých exotických krásek pozorovat pozoruhodnou proměnu – nejprve se u listu objeví pupeny, a poté i celé květní stvoly. Ošetření teplou vodou totiž iniciovalo kvetení. Pokud ovšem ani po čtrnácti dnech neuvidíte rozdíl, pak celou proceduru ještě jednou zopakujte. Nezabere-li ani ta, pak to nejspíš znamená, že své orchideje nepěstujete na úplně ideálním místě a to je rozhodně třeba změnit, jinak se květů nedočkáte.
Co potřebuje orchidej ke své spokojenosti
Nejčastěji pěstovanou orchidejí v domácnosti je Phalaenopsis – a jaké podmínky preferuje? Potřebuje především jasné, nepřímé světlo. Umístěte rostlinu poblíž východního nebo západního okna, kde bude dostávat dostatek světla, ale bude chráněna před přímým slunečním zářením. Optimální denní teplota by se měla pohybovat mezi 20 až 25 °C a noční teplota mezi 16 až 20 °C. Vyhněte se vystavení rostliny prudkým teplotním výkyvům, které by mohly negativně ovlivnit její růst.
Orchideje mají také rády vlhké prostředí. Pro dosažení optimální vlhkosti můžete umístit Phalaenopsis na podnos s vlhkými oblázky. Další možností je použití zvlhčovače vzduchu nebo pravidelné postřikování rostliny vlažnou vodou. A jakou použít zeminu? Phalaenopsis lze pěstovat v různých typech substrátu, jako je kůra, rašelina, mech nebo specializovaný substrát pro orchideje. Důležité je, aby substrát dobře odváděl vodu a poskytoval dostatečnou podporu pro kořeny.