Pokud listy česneku na záhonku začínají předčasně žloutnout, pak je důležité tento stav napravit. Jinak bude úroda mizerná.
Pokud listy česneku začínají na jaře nebo na počátku léta žloutnout, pak rozhodně nejde o přirozený stav. Žloutnoucí listy jsou často známkou nedostatku dusíku, což může mít škodlivý dopad na růst a výnos česneku. Chcete-li zachránit svou úrodu, naučte se použít jeden jednoduchý prostředek.
Nedostatek dusíku u česneku
Nedostatek dusíku je u česneku primární příčinou žloutnutí listů. K omlazení ozimého česneku je třeba jej dostatečně přihnojit, aby se nedostatek dusíku vyřešil. Ne vždy je to však třeba – pokud česnek žloutne jen trochu, pak jde spíše o přirozený stav a žádný zásah nevyžaduje. Přemíra dusíku v tomto období by totiž mohla být pro finální sklizeň fatální.
Správná zálivka česneku
Chcete-li zimnímu česneku dodat dusíkovou podporu, můžete použít běžný domácí roztok čpavku alias amoniaku. Zřeďte 3 polévkové lžíce čpavku v 10 litrech vody (obohatit ji můžete i o jedlou sodu). a touto směsí zalévejte rostliny česneku. Pokud během několika dní nezaznamenáte žádné znatelné změny, můžete zvolit další postup, který problém účinně vyřeší.
K tomu budete potřebovat postřikovou směs, kterou na česnek nanesete. A jak ji vyrobit? Zřeďte 3 polévkové lžíce peroxidu vodíku v 10 litrech vody a použijte ji k postřiku rostlin česneku. Dodržováním těchto postupů získá váš zimní česnek potřebné množství dusíku, který podpoří jeho zdravý vývoj a zajistí bohatou úrodu.
Na co si dát pozor
I když může čpavek se žloutnutím česneku výrazně pomoci, je vždy třeba si při jeho aplikaci pohlídat některé aspekty.
- Vždy řeďte čpavek podle pokynů uvedených výše. Použití vyšších koncentrací může poškodit rostliny.
- Aplikujte roztok čpavku a sprej peroxidu vodíku během raných fází žloutnutí. Později už totiž příliš nefunguje.
- Pro aplikaci postřiku zvolte klidný, nevětrný den, abyste zabránili unášení a zajistili, že se roztok účinně dostane k listům rostlin.
- Proveďte test půdy, abyste zhodnotili celkové úrovně živin a identifikovali jakékoli další nedostatky, které mohou ovlivnit vaši úrodu česneku.
Které plodiny pěstovat na záhonu s česnekem
Vývoji česneku může pomoci i synergie s dalšími rostlinami v jeho okolí. S tedy vysadit do jeho blízkosti?
- Cibule: Cibule a česnek jsou si blízcí příbuzní. Oba druhy mají podobné nároky na slunce, půdu a vodu. Kombinace cibule a česneku na jednom záhonu může odpuzovat některé škůdce a vytvářet esteticky atraktivní kombinaci.
- Mrkev: Mrkev je další rostlina, která se dobře kombinuje s česnekem. Mrkev má kořenový systém, který nijak nezasahuje do toho, který si vytváří česnek. Tato kombinace může pomoci využít prostor na záhonu efektivněji.
- Salátové plodiny: Různé druhy salátu, jako je listový salát, špenát nebo rukola, mohou být také pěstovány společně s česnekem.
- Bylinky: Na česnekový záhon se hodí i rozličné bylinky, jako je petržel, koriandr, bazalka nebo oregano. Mohou sloužit jako přirozené odstrašující prostředky proti škůdcům a přispívat k ochraně česneku.