Zahrada plná stromů dokáže v létě poskytnout chladivý stín. Ne všechny druhy se však do ní hodí – některé tam raději nedávejte.
Pokud si na zahradu vysadíte stromy, můžete se do několika let těšit na báječně chladivý stín (a také na ovoce nebo okrasnou korunu – to podle druhu, který jste zasadili). Ne vždy je však vhodné se řídit pouze vzhledem zvolených dřevin nebo jejich nároky na živiny, půdu a počasí. Některé druhy se totiž pro pěstování v blízkosti lidských obydlí zkrátka nehodí – a to z různých důvodů.
Na zahradu se nehodí třeba topoly
V první řadě je vhodné upustit od výsadby topolů. I když tyto stromy mohou rychle růst a poskytovat stín, nabízejí jen málo dalších výhod. Kromě toho mohou být někteří lidé alergičtí na jejich květy či chmýří, což jim způsobuje nepohodlí a zdravotní problémy.
Vhodný není ani dub
Dalším stromem, kterému je vhodné se během výběru stromů pro výsadbu v okolí domu vyhnout, je dub. Duby totiž mají silné kořeny, které mohou snadno poškodit základy vaší budovy, zvláště pokud se nachází v těsné blízkosti stromu. I když jsou tedy tyto stromy majestátní a ikonické, jejich invazivní kořenový systém představuje riziko pro bezpečí vašeho domova. Mimochodem – podobně je na tom i vistárie květnatá (Wisteria floribunda) a další druhy, ty zase dokážou svým silnými větvemi nadzvednout třeba střechu.
Dejte pozor na javory
Další nežádoucí volbou je javor stříbrný. Dokáže rychle ovládnout své okolí – a to doslova. Jakmile je někde vysazen, může být obtížné se ho zbavit kvůli jeho bujnému růstu a rozsáhlému kořenovému systému.
Místo stromů zvolte keře
Pokud si nemůžete výsadbu stromu z nejrůznějších důvodů dovolit, pak sáhněte po okrasných keřích. Tyto navíc dokážou na zahradu přitáhnout užitečné včely i další hmyz:
- tamaryšek francouzský (Tamarix gallica) – keř nebo stromek 2–4m vysoký,
- pustoryl (Philadelphus) – nejlépe se hodí pustoryl věncový (Philadelphus coronarius)
- jochovec olšolistý (Clethra alnifolia),
- perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia)
- tavolník (Spiraea)
- komule Davidova (Buddleja Davidi)
- trojpuk vroubkovaný (Deutzia crenata) – keř 1–2,5m vysoký, kvete až čtyři týdny,
- ruj vlasatá (Cotinus coggygria, syn. Rhus cotinus), také někdy nazývaná škumpa vlasatá– vysoký keř,
- šeřík obecný (Syringa vulgaris).
Některé druhy poslouží i jako skvělá čistička vzduchu.
Co vědět o výsadbě stromů
Pokud se přece jen k výsadbě stromů rozhodnete, pak hledejte druhy, které doplňují současnou zeleň vašeho pozemku, rozumí si se stávajícími půdními podmínkami a mají neinvazivní kořenový systém. Přitom také zvažte i další důležité faktory, jako je například konečná výška stromu, jeho šíření a rychlost růstu. Je také nezbytné posoudit potenciální rizika, včetně alergií, invazivních tendencí a dopadu na okolní stavby.
Dobře promyšlený výběr stromů může vám poskytnout četné výhody. Vzrostlé dřeviny vám poskytnou stín, mohou se z nich stát oblíbená stanoviště divoké zvěře a ve hře je samozřejmě i jejich estetická přitažlivost.