Jak na rekordní úrodu mrkve: Pomocnou ruku podá močovina

Sladká a křupavá mrkev vyroste skoro sama. Stačí, když ji na záhonku nakopnete tou správnou dávkou obyčejné močoviny.

Mrkev stačí skladovat s tímto předmětem a vydrží téměř navždy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mrkev je nejen jedním z nejoblíbenějších a nejvýživnějších druhů zeleniny, ale jde také o všestrannou plodinu, kterou lze pěstovat v různých klimatických podmínkách. Dosažení rekordní sklizně však vyžaduje pečlivé plánování, správné obhospodařování půdy a používání vhodných hnojiv. Mezi nimi obzvláště vyniká močovina – musíte ji však používat správně.

Pochopení močoviny a jejích výhod

Močovina je hnojivo na bázi dusíku, které se díky vysokému obsahu tohoto prvku běžně používá v zemědělství. Dusík je životně důležitá živina, kterou rostliny potřebují pro zdravý růst a vývoj. Při správné aplikaci tak dokáže vaši mrkev na záhonku podpořit hned několik způsoby. Skvěle například zlepšuje vegetativní růst: mrkev potřebuje v raných fázích růstu dostatek dusíku, aby se vyvinuly silné listy a vytvořil se silný kořenový systém.

Vhodně aplikovaná močovina jí tohoto důležitého prvku dodá opravdu dostatek. Močovina však také napomáhá rozvoji dobře vyvinutého kořenového systému, což umožňuje rostlinám účinněji přijímat z půdy základní živiny a vodu. A to se samozřejmě na velikosti úrody také projeví.

Efektivní využití močoviny při pěstování mrkve

Chcete-li plně využít potenciál močoviny pro dosažení rekordní sklizně mrkve, je třeba mít na paměti několik klíčových postupů:

  • Testování a analýza půdy: Před použitím močoviny nebo jiného hnojiva je nezbytné provést půdní testy, aby se zjistila úroveň živin a rovnováha pH půdy (ta především, rozbor živin bývá totiž docela drahý – obvykle postačí, když jejich přítomnost odhadnete například podle druhů plodin, které jste na záhonku pěstovali v předchozích letech).
  • Správné načasování a aplikace: Močovina by měla být aplikována ve správnou dobu, aby se zajistilo její optimální využití rostlinami mrkve. Obecně se doporučuje používat ji jako hnojivo před výsadbou nebo v raných fázích růstu.
pěstování mrkvové natě iZdroj fotografie: Pixabay

Správné dávkování močoviny

Vhodné množství močoviny použité pro přihnojení mrkvového záhonu závisí na různých faktorech. Všeobecně však platí, že na 5 litrů vody stačí 1 lžíce močoviny – mrkev obvykle více dusíku nepotřebuje. A dbejte také na pečlivou zálivku. Nerovnoměrná aplikace močoviny totiž může mít za následek nerovnoměrnou dostupnost živin a výkyvy v růstu plodin, což byste zcela jistě nechtěli.

Pokud nechcete používat močovinu rozpuštěnou ve vodě, pak vám k dosažení rovnoměrného pokrytí může pomoci použití kalibrovaných rozmetadel nebo granulovaných aplikátorů. A nezapomeňte také na to, že pro správnou asimilaci močoviny rostlinami je zásadní dostatečný přísun vody. Dostatečné zavlažování po aplikaci tohoto hnojiva tak napomáhá lepší absorpci dusíku a snižuje riziko ztráty živin prostřednictvím pozdějšího vyplavování (třeba po dešti). A pokud se vám nechce investovat do močoviny, pomůže vám i popel a pár kapek jódu.

Jaké jsou vaše zaručené tipy při péči o mrkev?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články