Červencový booster pro rajčata: Velkou úrodu zařídí kombinace popela a droždí

Velká úroda rajčat není samozřejmost. Pokud si ji chcete užít se vším všudy, musíte rajčata opravdu správně pohnojit.

Červnový booster pro rajčata i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Období kvetení rajčat může být pro zahrádkáře náročné, protože rostliny vyžadují velké množství živin. Zajištění potřebné výživy se tak stává doslova klíčovým bodem celé práce na zahradě. Pro ty, kdo se raději vyhýbají používání hotových chemických hnojiv, nabízejí alternativní řešení přírodní hnojiva. A pro rajčata se obzvláště hodí hnojivo z kvasnic a dřevěný popel.

Kvasnicové hnojivo pro rajčata

Kvasnicové hnojivo dodá rajčatům všechny základní živiny. Jeho příprava není těžká – stačí vzít 100 g surových kvasnic a rozpustit je v 1 litru teplé vody. Vzniklý roztok nalijte do kbelíku s vodou a použijte jej k zalévání keříků rajčat. Toto množství hnojiva vystačí na ošetření asi 15 rostlin. Kvasnicové hnojivo obohatí půdu o prospěšné sloučeniny, jako jsou aminokyseliny a hormony podporující růst, které mohou výrazně zlepšit celkový zdravotní stav a produktivitu rajčat v období kvetení – což je přesně to, co pro maximální letošní úrodu potřebujete.

Dřevěný popel pro rajčata

Dalším účinným přírodním hnojivem pro rajčata je dřevěný popel. Lze jej použít v suché formě nebo z něj připravit roztok. Ten si připravíte tak, že rozmícháte jednu polévkovou lžíci dřevěného popela v kbelíku s vodou. Tento poměr zajišťuje dostatečnou koncentraci živin pro rajčata, aniž by je jakkoliv ohrozil. Vzniklým roztokem zalévejte keříky rajčat jednou týdně. Na každou rostlinu se doporučuje použít přibližně 0,5 litru roztoku. Dřevěný popel je bohatý na základní minerální látky, jako je draslík, vápník a hořčík, které podporují zdravý růst rostlin a tvorbu květů.

Jód je také důležitý

K ošetření rostlin rajčat v období kvetení lze použít i jód. A jak na to? Rozpusťte 10 kapek jódu v kbelíku s vodou a tímto roztokem záhony rajčat zalévejte. Jód pomáhá stimulovat vývoj květů a může přispět k většímu nasazení plodů. Je však nutné ho používat s mírou a dodržovat doporučené dávkování – jedno hnojení za sezónu bohatě stačí.

Červnový booster pro rajčata iZdroj fotografie: Freepik

Nezapomeňte na mulčování

Ale jen správná výživa mnohdy nestačí – rajčata musíte ochránit i před stresem způsobeným nepříznivými vnějšími faktory (například suchem nebo slunečním úpalem). A s tím vám skvěle pomůže mulčování. Skvělá je v tomto ohledu například sláma. Kolem základny rostlin jednoduše naneste 2 až 3 centimetry vysokou vrstvu. Uložte ji však několik centimetrů od stonku, jinak by mohly vaše rajčata začít vlivem nadměrné vlhkosti uhnívat. Slaměný mulč pomáhá zachovat půdní vlhkost, potlačit plevel a chránit plody před kontaktem s půdou.

Ovšem jako mulč pro rajčata lze použít i vyzrálý kompost. A jak na to? Kolem základny rostlin naneste dostatečně vysokou vrstvu kompostu a dobře ji zalijte. Kompost obohacuje půdu o živiny, zlepšuje její strukturu a zvyšuje schopnost zadržovat vodu. Za takovou péči se vám rajčata brzy odvděčí velkou úrodou chutných a lahodných plodů, kterou zvládnou produkovat až do zámrzu. Proti plísni pak rajčata ochrání třeba mléko.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o rajčata?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články