Jediný plž, který pomáhá: Slimáka největšího nezabíjet, ochraňuje zahradu

Pokud narazíte na tohoto slimáka na své zahradě, objevíte spojence. Tento druh vám pomůže zatočit s těmi škodlivými, kteří ožírají vaši úrodu.

Dejte sbohem slimákům: Sbohem jim dá obyčejná kávová sedlina i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Velký a děsivě vypadající druh slimáka je ve skutečnosti vaší velkou spásou. Jeho pochoutkou jsou totiž často menší nebo nemocní slimáci. I když mezi jeho oblíbené svačinky patří i některé ovocné a zeleninové plody, vyskytuje se většinou sám nebo jen v počtu pár jedinců a smlsne si především na jiných plžích, kteří rostlinám na vaší zahradě uškodí daleko víc.

Slimáky láká vlhko

Temná a vlhká místa lákají šneky a slimáky k přečkání teplých letních dnů. K večeru pak vylézají a pochutnávají si na plodech a rostlinách po celé zahradě. Abyste se jejich přemnožení vyhnuli, měli byste zlikvidovat místa, kde přes den přebývají. Svou úrodu pak snadno ochráníte různými efektivními způsoby i bez použití chemie. Ty největší z nich se však vyplatí na zahradě ponechat.

Největší druh slimáka

Tohoto zvláštního jedince poznáte hned na první pohled. Oproti typickým slimákům je mnohem delší a výrazně zbarvený. Běžně dorůstá až 15 cm a jeho tělo je pokryto světle šedou až béžovou barvu s tmavě hnědými pruhy. Díky svému zevnějšku bývá některými zahradníky nazýván též jako slimák leopardí. I když se to tak nezdá, má pod pláštěm ukrytou schránku jako ulitu, i když opravdu malou.

slimák tygří iZdroj fotografie: Pixabay

Další zajímavostí je, že tito slimáci jsou hermafroditi. Tato skutečnost znamená, že mají zároveň samčí i samičí pohlavní orgány. Během páření tak dochází k vzájemnému oplození obou jedinců. Během aktu se jejich těla spirálovitě popletou, a takto zůstávají, dokud není po všem.

Je jen na vás, jak s ním naložíte

Když už víte, jaké vlastnosti tento plž má, můžete se sami rozhodnout, zda ho na své zahradě uvítáte nebo s ním naopak budete zacházet jako s kterýmkoliv jiným slimákem. Není nijak zákonem chráněný, přestože na něj narazíte jen zřídka. Naopak kupříkladu modranka karpatská je velmi vzácná a chráněná. Její likvidaci byste si měli rozmyslet, abyste nečelili pokutě nebo jinému postihu.

Jak na slimáky bez chemie

Co děláte se slimáky na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články