Jeden střih a je po úrodě rajčat: Zkušený zahradník radí, jak na správnou údržbu rajčatových keřů

Prostřihávání a tvarování rostlin rajčat patří mezi nezbytnou péči, která ovlivní vaši budoucí úrodu. Sklízejte v létě velké a šťavnaté plody a vyvarujte se těchto chyb.

hnojení rajčat i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Aby byla vaše úroda rajčat co největší, musíte svým rostlinám zajistit tu nejlepší péči. Kromě dostatečného množství světla, tepla a vody jim musíte pravidelně doplňovat potřebné živiny a zajistit jim ochranu před nemocemi, houbovými chorobami, plísněmi a škůdci. S těmito problémy vám pomůže také správné tvarování keřů. Navíc tímto krokem znásobíte celkovou sklizeň. Přísun čerstvých plodů si zajistíte až do podzimu.

Jak na pěstování rajčat

Nestačí rajčata vysadit, občas zalít a čekat na zázrak. Čím více se jim budete věnovat, tím rychleji budete moci reagovat na případné neduhy a jejich strádání. Jakmile se na listech objeví známky nemoci, plísně nebo četné útoky škůdců, musíte začít jednat co nejdříve. Některým problémům však můžete předejít, pokud vedle pěstovaných rostlin vysadíte vhodné sousedy.

Jakým chybám se vyhnout

Jelikož tyto rostliny potřebují světlé a teplé podmínky, většina zahradníků je pěstuje ve skleníku, kde mají zajištěno mnohem stabilnější prostředí. Ani to vám však nezajistí úspěch, pokud jejich péči zanedbáte. Dobře si rozmyslete, jaké další plodiny do skleníku vysadíte, aby si nebyly příliš velkými konkurenty, mohly by si tak vzájemně ubírat živiny z půdy. Mezi jednotlivými druhy se liší také požadavky na teplo a vlhko.

Obří úroda rajčat iZdroj fotografie: Pixabay

Proč zastřihávat rajčata

Během tohoto procesu se nejen zbavíte poškozených a zakrnělých výhonků, ale také zajistíte větší průchod světla i vzduchu. Plody rajčat se tak budou moci mnohem lépe vyvíjet. To se projeví na jejich velikosti i chuti. Zaměřte se také na spodní části rostlin. Žádné výhonky ani listy by se neměly dotýkat země, protože se tím zvyšuje riziko vzniku nemocí, plísní i napadení škůdci.

Jak správně stříhat rajčata

V první řadě se vždy zaměřte na poškozené a nemocné části. Ty rostlinám zbytečně ubírají energii a jejich přítomnost může zhoršit celkový stav keře i blízkého okolí. V dalším kroku odstraňte nízko rostoucí části, které se dotýkají země. V posledním kroku zastřihněte špičky hlavních výhonků nad posledním květem, když dorostou do požadované výšky. Každý keř by měl mít jeden maximálně dva hlavní výhonky, na kterých bude plodit.

Hnojení po stříhání

Jakmile máte hotovo, měli byste keřům dodat dávku potřebných živin, aby se jejich rány rychleji zacelily. Navíc tím podpoříte imunitní systém a snížíte riziko vzniku nemocí. V tuto chvíli rajčata ocení především dávku dusíku, kterou jim dodáte například použitím močoviny, kopřivovou nebo pampeliškovou jíchou, vyzrálým kompostem či fermentovaným hnojem.

Jak na zastřihávání rajčat

Jak tvarujete rajčatové keře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články