Znovuzrození pro většinu plodin: I ty polomrtvé probudí k životu sklenice mléka

Mléko není prospěšné jen pro lidi – naopak, skvěle prospěje i zahradě. Při správném použití zachrání i rostliny na pokraji smrti.

Znovuzrození pro většinu plodin: I ty polomrtvé ještě zachrání sklenice mléka i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ne vždy se péče o zahradu daří tak, jak bychom chtěli a potřebovali. Ovšem pokud se něco nepovede, je vždy dobré mít po ruce šikovný prostředek, díky němuž lze vybruslit i těch největších pěstitelských přešlapů. A jedním takovým je právě mléko.

Mléko a jeho úloha na zahradě

Klíč spočívá ve složení mléka. Obsahuje totiž vápník, bílkoviny, cukry a prospěšné bakterie. Při správném použití mohou tyto složky nastartovat proces oživení a to i ve chvíli, kdy se rostliny nachází doslova na pokraji smrti.

Jak mléko pomáhá při obnově rostlin

Důležitý je v tomto případě zejména vápník. Ten je totiž pro růst a vývoj rostlin životně důležitý. Hraje klíčovou roli při tvorbě buněčných stěn, příjmu živin a enzymatických procesech. Pokud má rostlina nedostatek vápníku, může vykazovat příznaky, jako je:

  • vadnutí,
  • zpomalený růst
  • a dokonce i hniloba květů a plodů.

Přidávání mléka do půdy prostřednictvím zálivky pomáhá dodat rostlinám opravdu potřebnou dávku vápníku, která přispívá k posílení jejich struktury a celkového zdraví. Mléko ovšem obsahuje také bílkoviny a cukry, které slouží rostlinám jako zdroj energie. Tyto sloučeniny mohou být zvláště prospěšné pro stresované nebo oslabené kusy, jimž poskytují dodatečné živiny potřebné k obnově a růstu.

Znovuzrození pro většinu plodin: I ty polomrtvé ještě zachrání sklenice mléka iZdroj fotografie: Depositphotos

Pozitivní mikroorganismy se také počítají

A v mléku lze najít samozřejmě i mnohé prospěšné bakterie, které mohou podpořit zdraví půdy. Tyto mikroorganismy pomáhají rozkládat organické látky a zlepšují dostupnost živin pro rostliny, čímž vytvářejí příznivější prostředí pro jejich vývoj a růst.

Použití mléka k oživení rostlin

Pro použití mléka jako půdní zálivky smíchejte jeden díl mléka se dvěma díly vody. Touto směsí opatrně zalijte polomrtvou rostlinu a zajistěte, aby kořeny dostaly všechny potřebné živiny v maximální míře (předtím tedy půdu např. nakypřete nebo odplevelte). Tento postup opakujte každé dva týdny, dokud nezpozorujete známky zlepšení.

Další metodou je vytvoření listového postřiku zředěním mléka s vodou v poměru 1:4. Rostliny stačí jen jemně postříkat (určitě není třeba aplikovat mléčný postřik až do skanutí, to by mohlo být spíše kontraproduktivní). Tato technika je zvláště užitečná u rostlin trpících nedostatkem živin nebo se známkami stresu. Pro rajčata se pak hodí speciálně upravené mléko s kapkou jódu.

Praktický zavlažovač na zahradu jen z plastové lahve iZdroj fotografie: Freepik

Mléčný posilovač kompostu

Mléko lze použít také jako posilovač kompostu. Nalitím malého množství mléka do hromady kompostu do něj totiž přirozeným způsobem vnesete užitečné bakterie, které urychlí rozklad a vytvoří kompost bohatý na živiny.

Na co si dát pozor

I když jde i přírodní prostředek, vyhněte se nadměrnému používání mléka, protože jeho nadbytek může vést k nežádoucímu růstu bakterií nebo nepříjemnému zápachu. Některé rostliny navíc nemusí na mléko dobře reagovat, proto je vhodné tuto metodu nejprve vyzkoušet na menší ploše.

Jaké přírodní pomocníky používáte při péči o zahradu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články