Řepu už nezaléváme ničím jiným, kopřivová zálivka ji zvětší a dodá jí potřebnou sladkost

Díky této zálivce budete sklízet velké a šťavnaté plody. Zalijte v srpnu řepu tímto výživným hnojivem a užijte si opravdu bohatou úrodu plnou lahodné chuti.

Organická, kapalná i minerální hnojiva vám zajistí obří a sladkou řepu i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Červená řepa patří mezi nejoblíbenější plody léta, a zároveň je jednou z nejzdravějších plodin, které si na své zahradě můžete vypěstovat. Velké množství vitamínů a dalších prospěšných látek z ní dělá superpotravinu, která velmi prospívá lidskému zdraví. Aby byla vaše úroda co největší a nejlepší, vyživte ji tímto zázračným hnojivem, po kterém budou její bulvy velké a dokonale sladké.

Čím hnojit řepu

Nemusíte nutně kupovat drahá speciální hnojiva plná nebezpečných chemikálií, raději sáhněte po přírodních alternativách, jejichž používání je z dlouhodobého hlediska mnohem šetrnější a bezpečnější k životnímu prostředí i vašemu vlastnímu zdraví. Za pár korun si doma vyrobíte vynikající hnojící směs z plevelných rostlin, které vám rostou přímo pod nosem. Stačí trocha kopřiv a vaše řepa poroste jako divá.

Jak vyrobit přírodní hnojivo z kopřiv

Příprava této směsi vám vybere jen zlomek času a zvládne to opravdu každý. Jediné, co k tomu budete potřebovat, jsou kopřivy, voda, kyblík a gáza. Nejprve nasbírejte 1 kg kopřiv a nastříhejte je na menší kousky. Ty vložte do kyblíku a zalijte 10 litry vody (v ideálním případě použijte dešťovou vodu). Naplněný kyblík přikryjte gázou a uložte na tmavé místo na další dva týdny. Každý den je potřeba hnojivo důkladně promíchat.

sklizená řepa iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak používat hnojivo z kopřiv

Jakmile se na hladině objeví pěna, znamená to, že je nálev připravený k používání. V takovém případě je potřeba jej dále naředit s vodou v poměru 1:10. Teprve poté je možné jej nalít rovnou ke kořenům. Abyste dosáhli co nejlepších účinků, aplikujte toto hnojivo jednou za dva týdny. Co nestihnete spotřebovat skladujte na chladném a stinném místě. 

Na co si dát při pěstování pozor

Kromě pravidelného hnojení je potřeba zajistit rostlinám ideální životní podmínky. To spočívá především v dostatečném přísunu světla, tepla a vody. Půda v záhonu by měla být velmi úrodná a dobře propustná, aby mohlo docházet k odtékání přebytečného množství vody. V opačném případě může zadržovaná vláha způsobit uhnívání kořenů nebo vznik plísní.

Dalším důležitým faktorem ovlivňující velikost vaší úrody i jednotlivých bulev, je vhodné rozmístění rostlin. Každá rostlina kolem sebe potřebuje dostatek místa, a její nároky se s postupem času ještě zvětšují. Pravidelně proto záhon odplevelujte a protrhávejte tak, abyste mezi rostlinami vytvořili rozestupy alespoň 10 cm. Takto mezi nimi bude moci proudit vzduch i světlo.

Jak pěstovat červenou řepu ze semen

Čím hnojíte řepu v srpnu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články