Kostní moučka je absolutním životabudičem pro jakékoliv sazenice. Stimuluje růst pro maximální úrodu

                   

Pravidelné hnojení rostlin je velmi důležité, ať už se jedná o pokojové nebo zahradní květiny, plodiny v podobě ovoce a zeleniny nebo cokoliv dalšího. Toto formou se jim totiž dostává všech potřebných živin, látek a vitamínů, které jsou pro správnou prosperitu daných rostlin velmi důležité. S hnojením se však vždy musí pracovat velmi opatrně, aby to nemělo spíše opačný účinek. Proto si dnes řekneme něco málo o hnojení a zaměříme se především na hnojení mladých sazenic, abychom docílili zdravých, silných a pevných rostlin, které nás potěší svou bohatou úrodou.

Proč sazenice hnojit

Spousta lidí si možná řekne, proč hnojit zrovna sazeničku, když se nejedná o plodící rostlinu, která potřebuje energii na tvoření květů a později jednotlivých plodů podle druhu rostliny. Hnojení již odrostlých sazenic je však velmi důležitým krokem k cestě za zdravými a dobře prosperujícími rostlinami, které nás obdaří bohatou úrodou.

iZdroj fotografie: Pixabay

Sazeničky totiž pro svůj správný vývoj potřebují řadu nepostradatelných látek, které ze samotné zeminy mohou získat těžce, nebo pouze ve velmi malém množství. Proto je přihnojování již v ranném stádiu růstu rostliny velmi důležité. Díky jednotlivým živinám tak mohou mít sazenice bohatý kořenový základ, který je velmi důležitý a také pozitivně podporují pevnost stonků, které se tak nezlomí při prvním plodu. Hnojení také zvyšuje odolnost a obranyschopnost jednotlivých rostlin. Jednoduše je tak nápomocné a důležité ve všech směrech.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kostní moučka

Nejlepší hnojivo je vždy to, které je založeno na přírodních látkách a směs těch chemických obsahuje případně pouze ve velmi malé míře. Takovýmto hnojivem je například kostní moučka. Tu seženete běžně v zahrádkářství nebo podobně laděném obchodě, a to za velmi příznivou cenu. Co je však důležité, je její vysoký obsah prospěšných látek jako draslík, vápník, mangan, železo, zinek a fosfor, které mladé sazenice dokážou snadno vstřebat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Pixabay

Toto hnojivo by se proto mělo podávat sazenicím hned při přesazení, nebo poté pravidelně společně se zálivkou. Kostní moučka však nebude mít okamžité působení, v půdě se rozkládá až po dobu 6-8 měsíců, což má za následek dlouhodobý účinek na rostliny. Výhodou tak je, že si díky tomu nemusíte lámat hlasu s tím kdy opět pohnojit.

Kdy a jak použít kostní moučku

Kostní moučka je hnojivo, které velmi době působí na tvorbu bohatého kořenového základu, proto je dobré přidat zhruba 1 polévkovou lžíci hned při přesazování sazeniček. Důležité je však hnojivo řádně zapracovat do půdy, nejlépe minimálně 5 centimetrů nad povrchem. Použít se však dá i tehdy, když máte pocit, že vaše rostliny správně nerostou a nedaří se jim tak, jak by mělo. V takovém případě můžete opět přidat zhruba lžíci tohoto hnojiva do půdy, nebo ji rozpustit asi v jednom litru vody, nechat týden odstát a poté rostlinky vydatně zalít.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ať už se budete držet jakékoliv z těchto metod mějte na paměti, že přílišné množství hnojiva by rostlinku nemuselo povzbudit, ale právě naopak, nenávratně poškodit její křehký kořenový bal i jiné části včetně listů a stonku. Hnojte kostní moučkou pouze jednou za rok, především vždy s mírou a raději přidejte hnojiva méně než více. Vždy jej také řádně nařeďte vodou nebo zapracujte do zeminy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články