Půdu po okurkách a rajčatech dekontaminujte, v příštím roce bude více plodů

Jakmile sklidíte poslední plody okurek a rajčat, měli byste půdu v záhonu správným způsobem ošetřit. Její dekontaminace vám v příští sezoně zajistí opravdu bohatou úrodu.

Kostní moučka jako hnojivo i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Rajčata a okurky patří bezesporu mezi nejoblíbenější plody léta. Není nic lepšího než moci si vychutnat jejich chuť po vypěstování na vlastní zahrádce. Ve chvíli, kdy však jejich úrodné období skončí, je dobré záhon vhodnými přípravky ošetřit. Zbavíte se tím nejen škodlivin usazených v půdě, ale také ji připravíte na výsev semen nebo výsadbu sazenic v příštím roce.

Proč půdu po sezoně dekontaminovat

Ošetření záhonu po konci úrodného období je velmi prospěšná činnost, která vám může na jaře ušetřit spoustu práce i starostí. Obzvlášť důležitý je tento krok v případě, pokud neplánujete pěstované plodiny na daném místě vystřídat. Vhodnými způsoby je potřeba doplnit vyčerpané zásoby živin v půdě, a zároveň ji ošetřit proti případnému výskytu škůdců nebo bakterií, které se v půdě mohly usadit.

Jak půdu dekontaminovat

Ideální doba pro ošetření půdy v záhonu nastává po skončení plodného období okurek a rajčat. Zpravidla je tedy možné s její úpravou začít na podzim nebo brzy na jaře, než se pustíte do první výsadby. V obou případech tyto kroky povedou k lepší a bohatší úrodě. Ze všeho nejdříve se zbavte všech rostlinných zbytků, aby neuhnívaly v záhonu.

Jakmile máte záhony čisté, použijte k jejich vyživení vhodnou hnojící směs. Skvěle se v takovém případě hodí použít hnůj nebo vyzrálý kompost. Obě směsi do půdy dodají potřebné látky a živiny. Postupným rozkládáním se dostanou až do spodních vrstev, odkud si je budou moci kořeny mladých sazenic další rok na jaře snadno vytáhnout. 

Jak dekontaminovat půdu po sklizni rajčat iZdroj fotografie: Depositphotos

Čím dekontaminovat půdu

V obchodě je možné zakoupit mnoho přípravků k tomuto účelu určených. Ty pak stačí jednoduše smíchat se zeminou a přikrýt krycí plachtou na 2 – 3 týdny. Z důvodu výskytu velkého množství nebezpečných chemikálií je však lepší využít přírodní alternativy, jejichž používání je mnohem šetrnější a bezpečnější nejen pro životní prostředí, ale i vaše vlastní zdraví.

Využít k dekontaminaci půdy lze rovněž obyčejnou páru. K tomu se nejlépe hodí teplé podzimní dny. Záhon přikryjte fólií na 2 – 3 týdny a zatižte tak, aby se nemohla nadzvednout. Vysoká teplota, která se pod ní bude držet, se o veškeré škůdce i bakterie postará. Tímto jednoduchým krokem záhon připravíte na další sezonu a okurky i rajčata vám budou dávat vždy velké a šťavnaté plody.

Jak připravit půdu na pěstování

Jak pracujete s půdou po sklizni rajčat a okurek vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články