Na nic nečekejte a připravte jahodové keře na příští sezónu již teď. Potřebné živiny jim dodá popel, před mrazem zase ochrání sláma.
Sezóna jahod je sice již dávno za námi, jahodníky ale vyžadují péči po celý rok, tedy i v době, kdy zrovna neplodí. Samozřejmostí je pravidelné zbavování jahodiště plevele a v případě sucha vydatné zalévání. Na podzim pak jahody potřebují ještě nějakou péči navíc. Úroda v příštím roce totiž záleží na tom, zda jim dopřejete dostatek živin a pomůžete připravit se na zimu.
Zkontrolujte zdravotní stav jahodníků
Na podzim musí jahody absolvovat povinnou preventivní prohlídku. Zkontrolujte, v jakém jsou jahodníky stavu, a odstraňte všechny listy nebo rostliny, které vykazují příznaky plísňových chorob nebo napadení škůdci. V případě, že tak neučiníte, přezimují a příští rok se budou šířit dál. Zapomeňte již však raději na radikální sestřih keříků – pokud jste ho neprovedli v létě, je na něj již pozdě. Rostliny by před nástupem zimy nestihly obrazit a mohlo by to pro ně mít fatální následky.
Jahody ocení na podzim popel
Po vyčerpávající sezóně a před nástupem zimy potřebují jahody vyživit, na podzim jim prospěje přihnojení v podobě dřevěného popela. Ten obsahuje vše, co rostliny v tuto chvíli potřebují – draslík, vápník, hořčík a fosfor. Tyto prvky se postarají o to, že rostliny snadno přezimují a příští rok bohatě nasadí květy. Kromě toho popel účinně bojuje s plísňovými chorobami a škůdci a má pozitivní vliv na strukturu půdy. Buď ho jednoduše rozhoďte na záhon a poté zalijte, nebo počkejte, až se o zálivku postará podzimní déšť. Vyrobit můžete i popelnou zálivku.
Ani na podzim nepodceňujte zálivku
Nezapomínejte, že jahody potřebují pravidelné zalévání, a to i na podzim, panuje-li dlouhodoběji suché počasí, neboť jahodové keře mají velice mělké kořeny a mohou tak snadno usychat. Zalévejte alespoň jednou týdně vždy dešťovou nebo odstátou vodou, která neobsahuje chlór, na nějž jsou jahody velice citlivé. Díky závlaze budou také keře lépe přijímat živiny.
Ochraňte jahody před mrazem
Mělkým kořenům jahodníků hrozí také vymrzání. Zakročte tedy již na podzim a jahody zamulčujte. Nastýlat jahodiště můžete různými materiály, které rostliny ochrání – slámou, štěpkou nebo hoblinami. Vyplatí se také přidat dobře proleželý kompost. Vyhněte se ale trávě, která je vhodnější v suchém a horkém období. Kromě ochrany kořenů má mulčování ještě jednu velkou výhodu – postupným rozkladem zlepšuje strukturu půdy a láká užitečné žížaly.