Podzim je ideální dobou k prořezávání rybízových keřů. Díky tomuto kroku bude v příštím roce obsypaný velkými a šťavnatými bobulemi. Najděte si také na tuto práci čas.
Aby byla v příštím roce vaše rybízová úroda co největší a nejsladší, měli byste při jeho pěstování dodržovat tato základní pravidla. Kromě vhodných životních podmínek jako je světlo, teplo a dostatek vody a živin, jeho růst a vývoj plodů ovlivní i správné zastřihávání. Naplánujte si tuto práci na slunečné podzimní dny a v příští sezoně se dočkáte opravdu bohaté a chutné odměny. Zjistěte, jak ideálně rybízový keř prostříhat.
Jak správně o rybíz pečovat
S postupujícím podzimem je potřeba rostliny na zahradě připravit na přicházející chladné období. Kromě zazimování některých druhů je důležité některé ovocné keře i stromy postříhat a vytvořit místo pro růst mladých výhonků v příštím roce. Tento krok vám zajistí, že v další sezoně bude rybíz plný velkých a šťavnatých bobulí plné vitamínů a dalších prospěšných látek, kterými velmi pozitivně působí na lidské zdraví.
Jak správně prořezávat rybíz
Nejprve věnujte pozornost všem starých, poškozeným, nemocným a mrtvým větvím. Ty zbytečně zabírají místo zdravým výhonkům a připravují keř o energii. V dalším kroku se zaměřte na výhonky starší pěti let, abyste keř omladili. Odstřihněte také všechny větvičky rostoucí kolmo. Tím mezi zbývající větve zajistíte dostatek vzduchu a světla.
Na co si dát při prořezávání pozor
Důležité je, abyste k tomuto účelu používali vhodné nástroje. Ty musí být především ostré, čisté a v nejlepším případě i vydezinfikované. Jedině tak předejdete vzniku infekce a dalším komplikacím a místo řezu se brzy zacelí a zregeneruje. Prořezávání si naplánujte na slunečné a teplé podzimní dny, kdy je menší riziko vzniku plísní a jiných nemocí a houbových chorob.
Nezapomeňte keř pohnojit
Dalším nezbytným krokem v péči o rybíz na podzim, je doplnění zásob potřebných živin. Ideální dobou pro jeho hnojení je konec léta a začátek podzimu, kdy se růst rostlin zpomaluje a přechází do klidového stavu. V tomto období je vhodné použít minerální nebo organická hnojiva bohatá na dusík, draslík a fosfor. Tím podpoříte celkovou imunitu rostlin i jejich odolnost vůči mrazům.
Čím hnojit rybíz na podzim
Skvělou volbou je hnůj, vyzrálý kompost, humus nebo rašelina. Tyto směsi zlepšují strukturu půdy i další její vlastnosti a pomáhají zadržovat vlhkost okolo rostlin. Mladé keře mají větší nároky na fosfor a draslík pro lepší vývoj kořenového systému, zatímco starší je vhodné hnojit vyváženým složením. Po aplikaci hnojiva nezapomeňte keře důkladně zalévat.