Síra je pro rybíz alias meruzalku opravdu nepostradatelná – dodá mu totiž sílu potřebnou k přežití zimy. Aplikuje se právě teď.
Rybízy (Ribes spp.) jsou opadavé keře, které plodí malé kulaté bobule v malých hroznech nebo chcete-li trsech. Existují tři základní druhy rybízu: červený rybíz (Ribes rubrum), černý rybíz (Ribes nigrum) a bílý rybíz (Ribes rubrum ‚White Pearl‘). I když se jednotlivé odrůdy od sebe mohou v některých aspektech lišit, jejich pěstování a způsob růstu bobulí zůstávají podobné.
Hnojivo s obsahem síry pro rybíz
Síra je základním prvkem pro růst a vývoj rostlin. Hraje klíčovou roli ve fotosyntéze, protože je mimo jiné i součástí chlorofylu. Ovšem podílí se také na syntéze bílkovin, která je životně důležitá pro celkové zdraví a produktivitu vaší zeleně. Hnojiva obsahující síru, obvykle v elementární formě nebo v podobě síranu amonného, poskytují rostlinám dostupný zdroj této základní živiny.
Při aplikaci do půdy však procházejí procesem přeměny (mikroorganismy v půdě přeměňují sloučeniny síry na formy, které mohou rostliny snadno přijímat, například na síranové ionty), takže je třeba je aplikovat ve správný čas. Nečekejte tedy do období mrazů – rybízy by svou dávku síry ve správné formě měly dostat nejpozději do konce října.
Jak síra prospívá rybízu
Síra napomáhá tvorbě aminokyselin cysteinu a methioninu, které jsou stavebními kameny bílkovin. Větší množství bílkovin má za následek větší a baculatější bobule. Také pomáhá se snížením pH půdy (rybíz má raději mírně kyselou půdu a snížení pH mu zajistí ideální podmínky pro růst). A ve hře je i odolnost vůči chorobám: síra má fungicidní účinky, takže rybízové keře jsou odolnější vůči běžným chorobám, jako je například padlí. Pokud jde o hnojiva obsahující síru, máte dvě základní možnosti:
- elementární síru
- a síran amonný.
Elementární síra se v půdě rozkládá déle a snižuje pH, takže je nejlepší ji aplikovat na podzim pro lepší úrodu v následujícím roce. Síran amonný působí rychleji a lze jej aplikovat buď koncem podzimu, nebo brzy na jaře. Vybrané hnojivo rovnoměrně rozprostřete kolem základny každého rybízového keře a dbejte na to, aby se nedostalo do přímého kontaktu s kmínkem. Při doporučeném dávkování se řiďte pokyny na obalu, protože nadměrné množství síry může být pro zdraví rostlin škodlivé. Podzim je také ideálním obdobím pro množení prostřednictvím kelímku.