Jak pěstovat česnek ve vodě aneb krok za krokem ke krásné úrodě

Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik a vypěstujte si vlastní česnek ve vodě. Díky tomuto způsobu vám na parapetu poroste vaše vlastní zásoba čerstvých vitamínů.

Enormní úrodu česneku zařídí kopřivy a pampelišky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česnek patří bezesporu mezi nejzdravější zeleninu, kterou si můžete vypěstovat na vlastní zahrádce. Při dodržování několika jednoduchých pravidel to však snadno zvládnete i doma. Obzvlášť cenným pomocníkem je především na podzim a zimě, kdy je imunitní systém lidí značně oslaben. Velkým množstvím vitamínů a dalších prospěšných látek vám však pomůže vyhnout se všem bacilům. V redakci jsme vyzkoušeli rady z webu iReceptář a na parapet umístili láhev s česnekem. Výsledek nás velmi příjemně překvapil.

Jak na pěstování česneku

Podzim je ideální dobou pro výsadbu podzimní úrody česneku. Teplé dny a větší míra vlhkosti přispívají k jeho snazšímu zakořenění, díky čemuž v půdě přečká celou zimu téměř bez úhony. Pokud vlastníte zahrádku, rozhodně byste neměli s jeho výsadbou otálet. Jak jsme psali již dříve na Chalupáři-Zahrádkáři.cz., měsíc říjen je skvělou příležitostí, jak si v příštím roce zajistit opravdu bohatou úrodu.

Velmi snadné je jeho pěstování i v domácích podmínkách, jehož výhodou je, že nejste časově nijak omezování. Kdykoliv lze česnek nechat zakořenit a pěstovat si vlastní nekonečnou zásobu ve vodě na parapetu. Důležité je, abyste mu zajistili ideální životní podmínky a dopřáli tu nejlepší péči. Výsledkem bude zásoba zeleniny plné vitamínů, kterou prospějete nejen svému zdraví, ale i orchidejím a jiným pokojovým rostlinám, o čemž jsme se taktéž více rozepsali na Chalupáři-Zahrádkáři.cz.

Jak pěstovat česnek ve vodě

Než se pustíte do práce, připravte si jednu paličku česneku, plastovou láhev, nůž, nůžky a vodu. Česnek vybírejte dostatečně velký, zralý a nepoškozený. Pomocí nože odstraňte z celé paličky jeho špičky, aniž by došlo k oddělení jednotlivých stroužků. Nůž napřed důkladně vyčistěte a vydezinfikujte, abyste zabránili vzniku infekce nebo plísně, která by vaši snahu o česnekovou úrodu mohla zničit.

paličky česneku iZdroj fotografie: Freepik

Plastovou láhev nůžkami rozstřihněte na dvě části. Vhodnou velikost vybírejte podle česneku, aby se celá palička mohla opírat o její hranu. Jakmile máte láhev připravenou, naplňte spodní část odstátou vodou a ponořte do ní spodní část česneku. Přílišné podmáčení by mohlo zapříčinit uhnívání kořenů. Podle webu Babičky Nám Radí je důležité umístit láhev s česnekem na slunné a dobře větrané místo a několik dalších dní jej pečlivě sledovat.

Přesazování česneku

Po pár dnech se ve vodě začnou vyvíjet kořeny a časem porostou i klíčky. Vodu pravidelně kontrolujte a obměňujte. Kořeny i vzrostlé stonky lze využít k přípravě jakéhokoliv pokrmu. Případně můžete jednotlivé stroužky oddělit a zasadit do květináče naplněného úrodným substrátem. Naše čtenářka Hana K. z Vrbětic potvrzuje: ,,Česnek pěstuju na parapetu už několik let. Z vody jej po zakořenění přesadím do květináče a nechám dále rozrůstat.”

Jak pěstovat česnek v truhlíku

Jaké máte zkušenosti s pěstováním česneku na parapetu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články