Podlaha tak čistá, že můžete chodit po domě v bílých ponožkách. Chce to jen hořčičný prášek

Hořčičný prášek je pro mytí podlahy opravdu skvělou ingrediencí – poradí si s mastnotou i jinými nečistotami. Stačí ho použít správné množství.

i Zdroj fotografie: Rainer Zenz / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ať už se jedná o nevzhledné skvrny, odolnou špínu nebo špinavé podlahy v kuchyni, vždy hledám účinná a zároveň ekologická čisticí řešení, která by mou domácnost nezatížila zbytečnou chemií. A jednu z netradičních, ale velmi účinných metod jsem našla na stránkách Dzen. Jde o použití hořčičného prášku. Ten si poradí i s tou nejodolnější špínou a zanechá vaše podlahy zářivé.

Čisticí roztok z hořčičného prášku

K vytvoření univerzálního a účinného čisticího roztoku pro vaše podlahy budete potřebovat následující ingredience:

  • 1 kapka tekutého mýdla
  • 2 velké polévkové lžíce soli
  • 1 lžičku hořčičného prášku

Při přípravě čisticího roztoku postupujte podle následujících kroků: Ve velké míse rozpusťte hořčičný prášek v horké vodě. Je nezbytné použít tu opravdu horkou, aby se hořčičný prášek důkladně promíchal. Poté přidejte do směsi tekuté mýdlo. Mýdlo pomůže rozložit mastné zbytky a zvýší čisticí schopnost roztoku. Roztok dobře promíchejte, abyste zajistili rovnoměrné promíchání všech složek. Získáte silný čisticí roztok, který je připraven vypořádat se s nečistotami, špínou a dokonce i s dlouho usazenými skvrnami, což potvrzuje i web Vstolovke.

Hořčičný prášek vylepší a ochrání půdu, škůdci ho nenávidí iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byly podlahy ve vašem domě vždy perfektně čisté leskly se na dálku, nemusíte se uchylovat k chemii – postačí hořčičný prášek

Čištění podlah pomocí hořčičného prášku

Nyní, když máte připravený čisticí roztok s hořčičným práškem, můžete přistoupit k účinnému čištění podlah. Zde je návod krok za krokem:

  • Před použitím čisticího roztoku podlahu zameťte nebo vysajte, abyste odstranili volné nečistoty, prach a zbytky. Tím zabráníte zbytečnému poškrábání během procesu čištění.
  • K čištění podlahy použijte mop nebo čistý hadr navlhčený roztokem hořčice. Dbejte na to, aby mop nebo hadr nebyly mokré, protože „nadměrná vlhkost může poškodit dřevěné podlahy nebo proniknout do švů laminátových nebo vinylových podlah,“ jak říká pan Petr L. z Nového Bydžova.
  • Začněte drhnout podlahy čisticím roztokem a věnujte zvýšenou pozornost místům s odolnými skvrnami nebo silným provozem. Abrazivní vlastnosti hořčičného prášku v kombinaci s čisticí silou mýdla a soli pomohou odstranit i ty nejodolnější nečistoty a skvrny.
  • Po vydrhnutí špíny opláchněte mop nebo hadr v čisté vodě a ještě jednou projděte podlahy, abyste odstranili zbytky čisticího roztoku. Na odolné skvrny vám podle zkušenosti redaktorek magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pomůže také sůl. Na rýhy na dřevěné podlaze se nám zase osvědčilo broušení.

Abyste zabránili poškození nebo deformaci podlahy vodou, důkladně ji vysušte. Můžete použít suchý mop nebo utěrku z mikrovlákna, která absorbuje přebytečnou vlhkost.

Jaké jsou vaše triky pro mytí podlah?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články