Podzimní výsadba česneku má svá důležitá pravidla – pokud je dodržíte, budete se moci těšit z opravdu maximální úrody.
Pro úspěšné pěstování česneku hraje podle magazínu iReceptář zásadní roli načasování a půdní podmínky, a to zejména při výsadbě toho zimního. Jedině tak se budete moci během příští sezóny těšit z brzké a chutné úrody.
Optimální načasování výsadby zimního česneku
Ideální období pro výsadbu zimního česneku je podle magazínu Zahrada-Centrum od září do listopadu. V teplejších podzimech, jako je ten letošní, je však pečlivé zvážení načasování klíčové. „Příliš časná výsadba může způsobit, že výhonky česneku vyraší ještě před příchodem mrazů, což může mladé rostliny poškodit. V takových případech je vhodné počkat mnohdy až do konce listopadu. Pokud jste česnek ještě nevysadili, nemusíte se bát, protože na to máte ještě čas,“ radí čtenář Michal R. Z Hodonína.
Příprava česneku k výsadbě
Při přípravě stroužků dbejte na to, abyste nepoškodili jejich vnější slupku, a oddělte je od sebe. Vybírejte si pokud možno co největší stroužky, protože z nich často vyrostou robustnější česnekové palice. Pro ochranu úrody před houbovými chorobami je obalte čedičovou moučkou. Není to těžké, jednoduše je moučkou poprašte a nechte několik dní před výsadbou odležet. Tento krok umožní, aby se uvolnily minerální látky, které sazenice vyživí a ochrání je před mnoho nepříjemnými neduhy, jako je například padlí a plíseň šedá.
Výběr správného místa pro česnek
Česneku se podle mých zkušeností nejlépe daří v půdě s neutrálním pH, která je bohatá na živiny, dobře odvodněná a mírně vlhká. Vyberte slunné nebo mírně zastíněné místo a před výsadbou záhon obohaťte kompostem. Česnek ovšem nikdy nesázejte na místo, která bylo dříve použito pro jinou cibulovou zeleninu, jako je například cibule, pórek nebo pažitka – hrozí totiž přenos některých chorob. Místo toho zvolte místa, kde dříve rostly plodiny z úplně jiné čeledě, kupříkladu hrách, fazole, okurky, rajčata nebo zelí.
Výsadba zimního česneku
Způsob výsadby zimního česneku se mírně liší od jarní výsadby. Hlavní rozdíl spočívá v hloubce výsadby stroužků. Sázejte je do jamek hlubokých přibližně 5 až 6 centimetrů a dbejte na to, aby plochá část stroužku směřovala dolů. Mezi jednotlivými rostlinami dodržujte rozestupy 10 cm a mezi řadami 20 cm. To je opravdu důležité.
Pokud ve vaší oblasti panuje suché podzimní počasí, záhony po výsadbě zalijte. Naopak pokud bydlíte v chladnější oblasti, zvažte zakrytí osázené plochy slámou nebo zemědělskou textilií kvůli ochraně na zimu. Mimochodem věděli jste, že s dobře připravenou půdou můžete česnek vysadit i v prosinci? I o tom jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři informovali. K ruce si pak rozhodně doporučujeme vzít manganistan.