Malé jehličnaté stromky, jako je například modrá jedle, působí v zahradě velmi hezky a umí vkusně doplnit každý venkovní prostor. Mnoho lidí však možná ani netuší, jak jednoduše se tyto stromky množí. Díky tomuto snadnému návodu to zvládne i úplný začátečník, rázem jich tak můžete mít mnohem více. Postup skutečně není složitý, takže s chutí do toho.
Jednoduché množení
Ačkoliv se to nezdá, množení tohoto nenáročného a krásného jehličnanu je vskutku velmi jednoduché, a celý postup bude hračka i pro absolutního začátečníka. Stačí si pořídit správné pěstební potřeby a dodržet jednotlivé kroky. Co tedy budete pro rozmnožení modré jedle potřebovat?
- plastovou nádobu o objemu 5 l
- čerstvě řezané jedlové větvičky
- substrát z kokosových vláken
- rašelinu
- vermikulit
- stimulátor kořenů
- písek
- vodu
Když máte vše potřebné připravené, můžete se pustit do práce. Prvním krokem bude uříznutí čerstvých jedlových větviček, které by měly být alespoň 20 cm dlouhé. Dobré je řezat větve z vrchní části stromu, nebo mladé větvičky s měkkým jehličím. Tyto větve poté vložte do nádoby s čistou vodou a nechte je v ní zhruba 24 hodin.
Až budou větve odmočené, očistěte jejich spodní část, tj. tu, u které byl prováděn řez. Čištěním se myslí odstranění jehličí na délku zhruba 5-7 cm, podle potřeby. Rovněž odstraňte všechny postranní větvičky a nechte pouze tu hlavní, se kterou budete pracovat. Následuje příprava plastové nádoby, ve které budou větvičky kořenit.
Tu připravíte uříznutím vrchní části (pokud se jedná o plastovou láhev) a vyvrtáním drobných dírek do části spodní. Do té rovněž nasypte vermikulit, a to asi na výšku 4 centimetrů. Poté navrstvíte substrát z kokosových vláken, který předem pořádně navlhčíte a smícháte s rašelinou v poměru 1:1. Celá vrstva tohoto substrátu by měla mít zhruba 10 cm.
Dalším krokem bude jemné naříznutí spodní části nařízkovaných větviček, kterou potřete stimulátorem pro růst kořenů. Tyto větvičky následně spodní částí uložte do připravené nádoby a v případě potřeby kolem nich přidejte další substrát. Vrchní část poté posypte vrstvou říčního písku a navlhčete ho vodou.
Na závěr celou nádobu zakryjte její vrchní částí a uložte na tmavé místo. Do vrchní části udělejte několik menších dírek pro lepší cirkulaci vzduchu a poté už vám nezbude nic jiného než poctivě čekat. Zakořenění jedlových větviček totiž může trvat přibližně 2 a půl měsíce, takže s kontrolou kořenů můžete v klidu počkat.