Rybízu dejte trochu kávy, v příští sezóně se odvděčí obrovskými plody

Káva se obvykle používá jako skvělé hnojivo pro borůvky, hortenzie a další kyselomilné rostliny – prospívá však i rybízu.

Úroda rybízu bude božská, na podzim ho stačí vyživit vápenatým roztokem i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Rybíz, tento zářivý klenot zahrady, vyžaduje pro optimální produkci plodů každoroční pozornost a péči. Podzim a začátek zimy je například rozhodujícím obdobím pro zajištění výživy těchto keřů, protože potřebují zásobu živin na zimu, která podpoří jejich růst na jaře, jak informuje web iZahrádkář. A čím je před příchodem mrazivého počasí vyživit?

Skvělým prostředkem je káva

Vynikající domácí hnojicí směs lze připravit pomocí kombinace přírodních a minerálních prvků – svůj osvědčený recept nám poslala paní Libuše K. ze Zvíkova. Začněte smícháním 2 šálků použité kávové sedliny s 1 šálkem dřevěného popela. K této směsi přidejte 1 polévkovou lžíci síranu draselného a složky důkladně promíchejte.

Objem této směsi je vypočítán pro jeden vzrostlý rybízový keř. Hnojivo aplikujte k jeho základně a zajistěte, aby se dostalo ke kořenům. Poté ho jemně zapravte do půdy. Během podzimu je také vhodné rostliny mulčovat, což napomáhá jejich přípravě na skvělou úrodu v následujícím roce. Použijte například slámu nebo listí.“

Chemie dělá také zázraky

Máte raději minerální hnojiva? Pak vsaďte na doporučení redaktorů z webu iReceptář a namíchejte si pro každou vzrostlou rostlinu rybízu jednoduchý roztok obsahující 15 g síranu draselného a 30 g superfosfátu. Hnojivo zřeďte v poměru 1:15 (použijte odstátou vodu bez chlóru) a aplikujte ho místo běžné zálivky. A pokud mu chcete pomoci ještě více, použijte slupky od vodních melounů nebo třeba kvalitní dřevěný popel z krbu. I to jsme v redakci Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušeli a oba způsoby rozhodně doporučujeme.

Chcete mít příští rok dvojnásobnou sklizeň rybízu? Hned po sklizni udělejte jednoduché kroky s každou rostlinou, nic víc

Odklon od tradičního hnojení hnojem

Zatímco dříve bylo běžné při podzimním hnojení bobulovin používání chlévského hnoje (tuto praktiku měl v oblibě i můj dědeček), v moderních pěstitelských postupech se již nedoporučuje. Doporučené zapracování hnojiva ke kořenům keřů by totiž mohlo poškodit jemný kořenový systém rostlin, což zejména na podzim rozhodně není dobré.

Zkušení zahradníci zapalují kávu v alobalu: Odežene všechny škůdce iZdroj fotografie: Shanegenziuk / Creative Commons / Attribution 3.0
Pokud chcete svůj rybíz právě teď vyživit tím nejlepším možným způsobem, dejte mu zbytky po přípravě své oblíbené ranní kávy

Během zimy nezapomeňte na zálivku

Jen dobré hnojení však pro rybízům pro úspěšné přežití nestačí. Ohrozit je totiž může málo známý jev – fyziologické sucho. Nejde o nic jiného, než o nedostatek vláhy. Kvůli němu tyto choulostivé dřeviny často uschnou (a na jaře je pak pěstitelé obvykle mylně odepíšou jako oběti mrazu). Abyste podobné katastrofě zabránili, nezapomeňte proto svou zahradu během bezmrazých dnů zalévat. Jednou měsíčně to obvykle úplně stačí.

Jak používat kávovou sedlinu jako hnojivo – praktický návod

Jakými hnojivy vyživujete své bobuloviny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články