Manuál použití obyčejného mýdla na zahradě: Lepší univerzální pomocník neexistuje a zaplatíte za něj jen pár korun

                   

Seznamte s radami zkušených zahradníků, které vám pomohou ochránit vaši zahradu před hmyzem a jinými škůdci. Použití mýdla nijak neškodí lidem, ani neklade příliš vysoké nároky na vaši peněženku. Navíc jde o pomůcku, která bývá k dispozici v každé domácnosti – a k použití na zahradě vám stačí jen jeho zbytky.

Jaké mýdlo na zahradě použít

Volte to nejzákladnější, pokud možno bez parfemace a přídatných látek. Skvělou volbou je mýdlo jádrové (jde o mýdlařský pojem – rozhodně to neznamená, že by se mýdlo vyrábělo z nějakých jader). Skvělým tipem pro zahradu je také mýdlo kastilské. Jde totiž o veganskou recepturu, pocházející už ze starověku.

Tohle přírodní mýdlo by mělo obsahovat pouze rostlinné oleje, vodu a jedlou sodu (hydroxid sodný). Díky této receptuře je poměrně tvrdé a odlišuje se tak od běžného mýdla. Působí tak na vaši zahradu o něco šetrněji. Ovšem v zásadě se při péči o zahradu uplatní opravdu jakékoliv mýdlo.

Jak používat mýdlo na zahradě

Obyčejné mýdlo díky svému specifickému aroma velmi dobře odpuzuje většinu škůdců. Chcete-li ho ovšem použít jako postřik, musíte ho správně připravit. Nejdříve ho nastrouhejte na běžném struhadle. Na 10 litrů vody vám bude stačit 50 gramů mýdla. Nechte ho rozpustit a směs použijte jako postřik na postižené rostliny. Pokud chcete celý recept ještě vylepšit, pak do receptu přidejte asi 10 gramů březového mýdla.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mýdlo jako odpuzovač myší

Máte na zahradě problémy s hlodavci? Pak vezměte kousky mýdla a vložte je do síťovaných sáčků nebo třeba do starých punčochových kalhot. Tyto pomocníky pak stačí pověsit na stromy v zahradě nebo třeba umístit po obvodu záhonů, na kterých vám tito škůdci dělají problémy. Při každé zálivce nezapomeňte mýdlo aktivovat jednoduše tím, že ho namočíte. Uvidíte, že hlodavci se takto ošetřeným místům budou vyhýbat. Stejně jako mnozí škůdci z hmyzí říše i slimáci.

Mýdlo jako pomocník pro zahradníka

Nemáte rádi špínu za nehty? Nedejte jí šanci – stačí, pokud si před odplevelováním záhonů vetřete pod nehty mýdlo a na konci dne stráveného na zahradě si ruce pečlivě umyjete. A pokud bojujete se skvrnami od trávy nebo krve, tak i s těmi vám běžné mýdlo pomůže. Stačí je jen před vložením do pračky opravdu důkladně namydlit.

A pokud vložíte mýdlo zabalené do papíru do svých zahradních bot, zbaví vás přes noc nepříjemného zápachu. A hodí se i pro zahradní nářadí. Můžete s ním například jednoduše přejet po čepeli zahradnických nůžek a zlepšit tak jejich práci. A uplatní se obzvláště dobře i ve skleníku – pomůže vám totiž perfektně utěsnit dveře nebo okna. Jejich těsnění stačí jen namydlit, nic víc.

Jak používáte mýdlo na zahradě vy?

Hledáte další využití zbytků mýdla? Naučte se, jak vyrobit nové mýdlo ze zbytků starého
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články