Při používání glycerinu buďte opatrní, protože je to chemikálie a může být škodlivý – při správné aplikaci však s námrazou zatočí na dlouho.
U starších modelů mrazáků bez systému samovolného odmrazování je tvorba námrazy velmi běžným problémem. Vzniklý led nejenže snižuje účinnost, ale také zmenšuje užitný prostor uvnitř šuplíků (a jeho odstranění také nebývá právě rychlé a příjemné). Skvěle vám však může pomoci glycerin.
Postup odmrazování krok za krokem
Pro začátek mrazničku odmrazte. „Umístění lahví nebo třeba misek s horkou vodou (to nedoporučuji, pokud máte malé děti – uzavřené lahve jsou v tomto směru bezpečnější) do prostoru mrazničky urychlí tání ledu,“ radí čtenářka Jitka K. ze Zábřehu. Jakmile je mraznička zcela odmražená a suchá, naneste na vnitřní povrchy pomocí vatového tamponku glycerin z lékárny. Ten vytvoří tenkou vrstvu, která brání rychlé tvorbě ledu a zpomaluje jeho hromadění.
Této příležitosti také můžete využít k důkladnému vyčištění svého spotřebiče, jak radí web Rodička. Smícháním teplé vody s octem získáte přírodní dezinfekční roztok, kterým vnitřek zároveň umyjete i dezinfikujete (zvláštní pozornost věnujte rohům a odtokovému otvoru, kde se mohou hromadit bakterie). A vyjímatelné police a zásuvky lze mýt i v myčce nádobí. Chalupáři-Zahrádkáři už v minulosti poradili i s čištěním mrazáku jedlou sodou nebo upozornili na důležitost pravidelného provádění tohoto procesu.
Zkontrolujte těsnost mrazáku
Pokud se s podobným problémem potýkáte často, pak zkontrolujte kondici svého těsnění. Abyste zjistili, zda jsou dveře dobře utěsněny, můžete podle webu Zahrada.Firenews použít jednoduchý trik. Při zavírání dvířek dovnitř vložte papír tak, aby polovina zůstala venku a polovina uvnitř mrazáku. Nyní se ho pokuste vytáhnout. Pokud to půjde lehce, není těsnění v pořádku. V takovém případě ho doporučuji odmastit (třeba saponátem) a pak promazat silikonovým olejem. Po pár dnech pokus zopakujte. Má-li stejný výsledek, bude třeba těsnění vyměnit.