Mrazák už nikdy nezamrzne, zamezí tomu obyčejná jedlá soda

Docela obyčejná jedlá soda má v kuchyni skvělé využití – ovšem uplatní se i při péči o váš mrazák, zamezí tvorbě námrazy.

Jak zabránit námrazám v lednici: Pomůže vám rostlinný olej i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Mraznička je důležitým spotřebičem v každé domácnosti, protože slouží jako skladovací místo pro různé trvanlivé potraviny, od mražených polotovarů až po zmrzlinové pochoutky. To má však své podmínky. Jak píše web iReceptář, je údržba mrazničky pro její optimální výkon zcela zásadní. Na jaké kroky tedy vsadit?

Kroky k čištění mrazničky

Před čištěním se ujistěte, že je spotřebič odpojen od elektrické sítě. Pokus o čištění běžící mrazničky může způsobit její poškození, jak zdůrazňuje web TOPrecepty. Abyste zabránili rozmrazení nebo vytečení jídla během čištění, uložte je do chladničky. Choulostivé potraviny, jako je například zmrzlina nebo předměty náchylné k rychlému tání, je nejvhodnější skladovat v přenosné chladicí tašce s ledovými vložkami. K otření polic a vnitřních stran mrazničky použijte utěrku z mikrovlákna.

V případě odolných skvrn vytvořte roztok z 1 polévkové lžíce jedlé sody v 0,5 litru horké vody smíchané s jemným čisticím prostředkem – ta mrazák skvěle vyčistí a jako bonus pomůže předcházet tvorbě nové námrazy. A navíc skvěle pohlcuje pachy. „Vyhněte se abrazivním čisticím prostředkům nebo těm, které obsahují chlór, protože by mohly poškodit povrch,“ radí čtenářka Petra K. z Olomouce, která prý ze všeho nejraději používá při úklidu přírodní prostředky.

Těsnění dveří a výměník tepla

A podle zkušeností redaktorek Chalupáři-Zahrádkáři vám může pomoci i glycerin nebo třeba špachtle. A nezapomeňte ani na výměník tepla. Ten se časem zanáší prachem, což omezuje jeho schopnost účinně uvolňovat teplo. K čištění této oblasti proto používejte každých šest měsíců úzký vysávací nástavec.

Jak často by se měl odmrazovat mrazák? Kdo se bude řídit jednoduchým pravidlem, ušetří zvlášť v dnešní době mnoho peněz za elektřinu

Pravidelně rovněž čistěte gumová těsnění dveří pomocí jemného mýdlového roztoku nebo starého zubního kartáčku. Zkontrolujte těsnost těsnění vložením tenkého listu papíru mezi dveře a těsnění. Pokud papír snadno vyklouzne, zvažte výměnu těsnění za těsnější. Ale ještě než to uděláte. Vyzkoušejte můj trik – silikonový olej. Funguje skvěle, i když ne navždy.

Námraza v mrazáku nebývá v kuchyni právě vítaným hostem – pokud na ni však budete myslet s předstihem, snadno ose jí zbavíte iZdroj fotografie: Freepik
Námraza v mrazáku nebývá v kuchyni právě vítaným hostem – pokud na ni však budete myslet s předstihem, snadno se jí zbavíte

Uspořádání položek v mrazničce

Vyvarujte se umísťování položek přímo ke stěnám nebo jejich skládání na sebe. Tím zajistíte správnou cirkulaci vzduchu pro rovnoměrné zmrazení. Snažte se také vždy uvnitř ponechat prostor pro cirkulaci vzduchu, abyste usnadnili rovnoměrné zmrazení všech položek.

Jak odmrazit mrazák – aneb jak pečovat o lednici, aby vydržela co nejdéle

Jaká jsou vaše osvědčené triky při údržbě mrazáku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články