Také váš mrazák připomíná spíše pole ledových ker? Odmrazte mrazák rychle a bez rizika další námrazy

                   

Namrazený mrazák není nikdy příjemný. Nejenom, že nevypadá dobře a díky ledu se do zásuvek vejde méně věcí, ale už několikamilimetrová vrstva námrazy snižuje účinnost tohoto spotřebiče o desítky procent. Co si však počít ve chvíli, kdy i pečlivé odmrazení nevydrží déle než několik dní? Chybu nejspíš děláte v postupu odmrazování i v následném ukládání potravin. To všechno na to totiž má důležitý vliv.

Námrazu omezte na minimum

První dobrou radou je správné skladování potravin v mrazáku. Pamatujte si, že všechna vlhkost, která se z nich odpaří, se nevyhnutelně usadí na stěnách a policích jako námraza. Nikdy tedy nedávejte potraviny do mrazáku jen tak, ale vložte je do krabičky nebo igelitového sáčku. A dvířka také neotvírejte na příliš dlouhou dobu. Změna teploty podporuje kondenzaci a voda se poté změní v nenáviděný led.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak odmrazit mrazák co nejrychleji

Před rozmrazením se snažte zkonzumovat tolik jídla, kolik je jen možné. Celý proces začněte už asi týden předem, nebudete se pak muset potýkat na poslední chvíli s velkými zásobami potravin.

  • Zbylé jídlo přesuňte z mrazáku na chladné místo.
  • Nejlépe do jiného mrazáku – třeba k sousedovi.
  • Můžete ho také uložit do lednice.
  • Vždy ho však obklopte ledem nebo alespoň zmrazenými chladícími sáčky apod.

Jak odmrazit mrazák v lednici

Poté mrazák vypněte. Pokud se jedná o kombinaci mrazničky a chladničky, nemusíte se o čerstvost svého jídla bát. Dobře skladované potraviny v chladničce vydrží bez otevírání dveří minimálně dvě hodiny. Na dno mrazáku rozložte staré ručníky a plechy na pečení, abyste zabránili vyplavení kuchyně. A několik vrstev ručníků pro jistotu položte i na podlahu, i tady se vám budou dozajista hodit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Najděte vypouštěcí hadici, pokud ji váš mrazák má, a vložte ji do kbelíku. Některé modely vám ve spodní části nabídnout také speciální odmrazovací trubky a další vychytávky, které vám pomohou rychle vypustit vodu. Následně vytáhněte police a otevřete dveře mrazáku dokořán. Teplý vzduch vám s nežádoucími krustami ledu skvěle pomůže. Podle potřeby dveře dobře zajistěte, některé mrazáky mají dvířka s automatickým zavíráním.

Jak dlouho trvá odmrazit mrazák

Počkejte, dokud led neroztaje. Vezměte si na paškál všechny police, zásuvky a další vyjímatelné části. Omyjte je, osušte a odložte stranou. A jak dlouho celý proces trvá? Pokud necháte mrazák otevřený opravdu dokořán, odmrazí ze zcela sám (v závislosti na tloušťce ledu ) asi za 2–3 hodiny. Vše můžete samozřejmě urychlit dalším zdrojem tepla. Použijte fén, hrnce s horkou vodou, parní čistič apod.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jestliže jsou ve vašem mrazáku doslova závěje, pomozte si i jinak. Špachtlí seškrábněte všechen led, který se již uvolnil. Zbytek pak roztaje rychleji. Můžete také použít škrabku na led, ale dejte si pozor, abyste nechtěně nepoškodili obložení mrazáku. Ve škrábání pokračujte i v době, kdy led odtává. Čím více ho odstraníte, tím rychleji se celý mrazák odmrazí. Nezapomeňte vyměňovat mokré ručníky na podlaze.

Odstraňte všechny nečistoty

Jakmile bude odmrazení hotovo, otřete police i stěny sodou a vodou ve správném poměru. A jak na to? Rozmíchejte jednu polévkovou lžíci jedlé sody v jednom litru vody. Do tekutiny ponořte hadřík a dobře ho vyždímejte. Poté pečlivě vytřete vnitřek mrazničky hadříkem, a to včetně stěn a vnitřní strany dveří. Soda pomůže mrazák vyčistit a zároveň ho zbaví nežádoucích pachů. Velmi podobně působí také ocet.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Námraza v mrazáku se už nevrátí

Bylo by však chybou vracet okamžitě všechny věci zpátky. Vymytý mrazák nechte ještě 15 minut vysychat a poté ho pečlivě vytřete, a to včetně gumy v těsnění. Pamatujte si, že všechna vlhkost, která se dostane dovnitř, přispěje k rychlejší tvorbě nové námrazy. Nezapomeňte také otřít všechnu zkondenzovanou vodu z potravin, které jste v mezičase uložili do lednice. I ta by mohla znamenat vážný problém.

Jak na opravu poškozeného těsnění

Na námrazu má vliv také nepříliš dobré těsnění. To poznáte snadno. Stačí, pokud do mrazáku v noci vložíte rozsvícenou baterku. Jestliže bude její světlo viditelné i přes zavřené dveře, je jasné, že těsnění má už nejlepší léta za sebou. A jak ho opravit? Nahřejte ho fénem nebo horkou vodou a dveře dobře zavřete. Po několika minutách je opět otevřete a uvidíte, že se guma opět zformovala do žádoucího tvaru.

iZdroj fotografie: Freepik
Zdroj fotografie: Freepik

Při zavírání dveří příliš netlačte, abyste naopak těsnění nezdeformovali ještě víc. A při nahřívání věnujte zvláštní pozornost rohům těsnění, na které se často zapomíná. V tomto případě pomůže opravdu ze všeho nejvíce fén, nastavený na nejvyšší stupeň. A jak často tuto proceduru opakovat? Aby měla maximální efekt, pak doporučujeme nejméně jednou do roka. Životnost těsnění prodloužíte několikanásobně.

Drobné opravy těsnění zvládnete sami

A pokud se část těsnění odchlípne, ihned ho přilepte zpět na místo vhodným tmelem. Seženete ho v každém obchodě s hobby potřebami. V případě potřeby si pak nechte opravdu staré a rozpadající se těsnění vyměnit od odborníků. A pokud byste chtěli prodloužit jeho životnost svépomocí, potřete ho jednou do roka silikonovým olejem. Ten gumě zabrání ve zpuchření. Stačí ho opravdu jen maličko.

Naučte se, jak správně zamrazit houby, aby si za všech okolností zachovaly svou báječnou chuť i jedinečné vlastnosti
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články