Orchidej se musí čas od času přesadit, díky tomu pokvete mnohem častěji

Orchideje potřebují speciální substrát, který je vzdušný a dobře odvodňuje – časem se však vyčerpá, proto je nutné přesazení.

Fialově kvetoucí orchidej i Zdroj fotografie: Maja Dumat / Creative Commons / CC BY
                   

Orchideje jsou proslulé svou křehkou krásou a exotickým půvabem, ale jejich údržba, zejména pokud jde o přesazování, může být pro mnoho milovníků rostlin tak trochu záhadou. Koneckonců – živin z kůry stejně příliš nezískávají, je tedy takový postup vůbec třeba? Ve skutečnosti ano – pravidelné přesazování orchidejí je nejen oživuje, ale může také vést k častějšímu kvetení, na což upozorňuje web NašeZahrada.

Porozumění kvetení a přesazování orchidejí

Orchideje, zejména odrůdy Phalaenopsis, jsou známé svými nádhernými barevnými květy. Někdy však u nich může trvat i několik let, než se objeví nový květní stvol. Tato vzácnost je částečně způsobena specifickými potřebami rostliny. Když je totiž orchidej přesazena do prostornějšího květináče s čerstvým substrátem, dochází k jejímu omlazení, což stimuluje růst a následné kvetení. Je však třeba to udělat správně.

Úloha vzdušných kořenů

Jedním ze specifických znaků většiny běžně pěstovaných orchidejí jsou jejich vzdušné kořeny. Tyto kořeny vyrůstají, aby ze vzduchu přijímaly vlhkost, světlo a živiny. Když si těchto kořenů všimnete ve větším množství, je to často znamení, že je orchidej připravena k přesazení, jak upozorňuje web iReceptář. Na rozdíl od jiných rostlin by se však vzdušné kořeny orchidejí nikdy neměly zahrabávat zpět do substrátu. Takový postup může rostlinu udusit a vést k jejímu úhynu.

Péče po přesazení

Po přesazení vyžadují orchideje specifickou péči. Na tu nás upozornila květinářka Jitka N. z Hradce králové. „Zásadní je zalévání rostliny a mlžení vzdušných kořenů. Tento proces pomáhá orchideji přizpůsobit se novému prostředí a zabraňuje šoku, který může bránit růstu a kvetení. Dále je důležité zajistit správnou rovnováhu světla a teploty.“ A mezi další prověřená hnojiva Chalupářů-Zahrádkářů patří i mrkvová zálivka nebo obyčejná kávová sedlina.

Ideální prostředí pro orchideje

Orchidejím se daří v prostředí, které napodobuje jejich přirozené životní podmínky. Proto byste se měli soustředit na tyto faktory.

  • Vlhkost substrátu: Substrát by měl být stále mírně vlhký, nikoliv však přesycený.
  • Světlo: Orchideje mají raději rozptýlené světlo než to přímé sluneční (podle mých zkušeností se jim během vegetační sezóny nejlépe daří na východním okně, během zimy pak na tom jižním).
  • Teplota: Pro růst orchidejí je příznivá stabilní teplota napodobující tropické prostředí.
Přesazování orchideje – podrobný postup krok za krokem

Jak se o své orchideje staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články