Za lžičku kávy se orchidej odvděčí krásnými květy

Káva obsahuje celou řadu užitečných látek, které mohou být rostlinám prospěšné – u orchidejí podporuje kvetení. Skvělá je s banánem.

                   

Orchideje již dlouho okouzlují zahradníky a nadšence svou elegantní, exotickou a často nepolapitelnou krásou. Ale věděli jste, že tyto rostliny mají zvláštní zálibu v kávě? Už za pouhou jednu lžičku se mohou odvděčit přívalem krásných květů.

Proč orchideje milují kávu

Kávová sedlina je bohatá na dusík, důležitou živinu, která podporuje zdravý vývoj kořenů a kvetení. Toto přírodní hnojivo je obzvláště vhodné pro orchideje, kterým pomáhá prospívat a vytvářet úchvatné květy, po kterých milovníci orchidejí touží. Ještě lépe je však vyživí, pokud ho zkombinuje a banánovými slupkami, jak píše web Magazín Doma.

  • Začněte tím, že nasbíráte banánové slupky a nakrájíte je na malé kousky. Banánové slupky jsou podle webu Belnovosti cenným zdrojem draslíku, další nezbytné živiny pro růst rostlin.
  • Vezměte litrovou nádobu nebo sklenici a naplňte ji nakrájenými banánovými slupkami. Poté do nádoby nasypte lžičku mleté kávy a vše zalijte vodou.
  • Nádobu uzavřete víčkem a nechte ji jednu noc odpočívat.
  • Je důležité nepřekročit 12 hodin, protože delší doba namáčení může mít za následek vznik příliš koncentrovaného hnojiva, které by mohlo navíc přilákat hmyz.

„Po scezení použijte na každou orchidej asi osm polévkových lžic, a to maximálně jednou za tři týdny,“ radí pěstitelka Milana L. z Nového Bydžova.

Bonus ke kvetení orchidejí

Skutečné kouzlo nastane, až vaše orchidej rozkvete. Použití hnojiva na bázi kávy totiž může prodloužit dobu kvetení, což vám umožní těšit se z nádherných květů po delší dobu. Uvidíte, že jiné hnojivo už používat nebudete – stejně jako já. Až si tedy příště budete vychutnávat svůj ranní šálek kávy a přikusovat banán, vzpomeňte si, že i malá lžička kávy a slupka z tohoto lahodného ovoce mohou pomoci vaší orchidejím rozkvést.

Káva obsahuje celou řadu užitečných látek, které mohou být rostlinám prospěšné – u orchidejí podporuje kvetení iZdroj fotografie: Pixabay
Káva obsahuje celou řadu užitečných látek, které mohou být rostlinám prospěšné – u orchidejí podporuje kvetení

Jde o krásný důkaz úžasné harmonie, která existuje mezi člověkem a přírodou – tedy alespoň podle mě. Banán ovšem můžete použít i samostatně, jak jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři informovali. A stejně dobře vám pomůže podle našich zkušeností i mrkvová zálivka, které rovněž s kávou skvěle ladí.

Pro přesazování Phalaenopsisu neboli můrovce je důležitý kůrový substrát a několik šikovných triků

Čím hnojíte své pokojové orchideje vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články