Ještě než vyhodíte použité čajové sáčky do koše, zkontrolujte si, zda by se vám doma ještě na něco nehodily – pomohou třeba s údržbou lednice.
Čajové sáčky jsou běžně spojovány s přípravou teplého, uklidňujícího nápoje. Jejich užitečnost však tady ani zdaleka nekončí. Mohou se totiž stát levným, efektivním a ekologickým řešením některých běžných problémů v domácnosti. Skvěle pomohou zejména při regulaci vlhkosti a neutralizaci nežádoucích pachů v chladničce a dalších uzavřených prostorách.
Účinná absorpce pachů
Čajové lístky jsou porézní a přirozeně do sebe absorbují vlhkost – o tom se koneckonců můžete snadno přesvědčit vždy, když je zalijete vodou. Ovšem tuto vlastnosti si uchovávají i poté – i když je znovu vysušíte. A dokážou absorbovat nejenom vlhkost, ale i aroma – umí tak do sebe skvěle nasát třeba to ze silně zapáchajících potravin, jako jsou sýry, ryby nebo různé zbytky jídel. „Na rozdíl od umělých osvěžovačů, které pachy jen maskují, čajové sáčky pachy zachycují a neutralizují, takže fungují spolehlivě,“ píše naše čtenářka Veronika K. ze Štramberku.
Kontrola vlhkosti je také ve hře
Čajové sáčky mohou také pomoci snížit úroveň vlhkosti uvnitř chladničky. Nadměrná vlhkost totiž může vést ke vzniku plísní a hniloby, ale suché čajové sáčky ji mohou pohltit a udržet tak v lednici maximálně vyvážené prostředí.
Jak používat čajové sáčky v chladničce
Před vložením do chladničky se ujistěte, že jsou použité čajové sáčky zcela suché, jak radí web Zvířecí-Psycholog. Ty mokré nebo vlhké totiž mohou podporovat růst plísní. Jak na to? Po použití čajového sáčku z něj jednoduše vymačkejte přebytečnou tekutinu a poté jej nechte pomalu vyschnout při pokojové teplotě. Neumisťujte je na přímé sluneční světlo nebo do vysokých teplot, které mohou jeho vlastnosti zničit.
Strategické umístění je základ
Usušený čajový sáček umístěte na polici nebo do nádoby v chladničce. Vhodné je především jeho zavěšení nebo umístění do otevřené nádoby tak, aby byl maximálně vystaven cirkulujícímu vzduchu. Pak bude ještě účinnější. A jeho účinnost můžete podpořit navíc i toaletním papírem, který pachy také skvěle vstřebává, jak radí web iReceptář.
Myslete však na to, že čajové sáčky nejsou jednorázovým řešením. Je třeba je pravidelně vyměňovat, a to v závislosti na úrovni pachů a vlhkosti, kterým jsou vystaveny. Jedině tak vám podle našich zkušeností budou vždy perfektně fungovat. Sáček je třeba vyměnit ve chvíli, kdy začne zapáchat nebo jeví známky vlhkosti. A stejně vám může pomoci i houbička, kterou Chalupáři-Zahrádkáři také doporučují.