Nabíječku se rozhodně nevyplatí nechat zapojenou v zásuvce poté, co je zařízení plně nabito. Důvodů je hned několik.
Drobná elektronika se stává součástí každodenního života stále více a nedá se tomu příliš bránit. A každou z nich často zakoupíte s vlastním adaptérem. Také máte plný šuplík nabíječek, jako já? Ať už na denní bázi nabíjíte telefon, elektronickou cigaretu, zubní kartáček, tablet či chytré hodinky, rozhodně se nevyplatí nechávat je zapojené déle, než je potřeba. Jakými pravidly se řídit, aby bylo nabíjení elektronických zařízení opravdu bezpečné?
Neplaťte více, než je nutné
Stejně jako Chalupáři-Zahrádkáři nedoporučují vypínat topení, když odcházíte z domu, protože to paradoxně zvyšuje množství spotřebované energie, podobně to platí i v případě celodenního zapojení nabíječky v zásuvce. Po plném nabití přístroje byste proto vždy měli z napájení vytáhnout i tu. I když zrovna nenabíjíte, nabíječka si bere ze sítě proud a jede naprázdno. Suma sumárum vás to sice nezruinuje a jedná se ve výsledku o pár korun, ale i ty se přece do rodinného rozpočtu promítnou. A co je doma, to se počítá.
Zařízení může vydržet déle
Tím, že používáte originální nabíječky, zvyšujete životnost samotné nabíječky, ale také přístroje, o čemž jsme na Chalupářích-Zahrádkářích informovali. Vždy když je zařízení nabité na 100%, je potřeba nabíječku vytáhnout. Bezpečnost by měla být na prvním místě a tímto jednoduchým krokem nejen že ušetříte peníze a zařízení vydrží déle funkční, ale minimalizujete tak i riziko vzniku požáru, které je, bohužel, reálné.
Web AgeCo sice říká, že to riziko není velké, přesto nevidím důvod, proč to riskovat. V době vaší nepřítomnosti se může jakýkoli přístroj (či nabíječka) přehřát a problém je na světě. Své o tom ví také pan Jaroslav M. z Kutné Hory: „Nechal jsem s klidným svědomím nabíječku zapojenou a odešel jsem ven. Když jsem se vrátil, byla úplně žhavá. Hned jsem ji odpojil, dal do hrnce a po vychladnutí vyhodil. Věřím, že kdybych přišel později, vyhořel bych.“
Chraňte děti i domácí mazlíčky
Elektronika značně usnadňuje každodenní život, bohužel ale někdy přináší i nemilé příhody. Jak známo, děti i domácí mazlíčci mají ve velké oblibě dělat věci, které by neměly. Týká se to také žužlání a hraní si s kabely. Web iReceptář ale varuje, že tím vzniká nebezpečí poranění dětí i zvířat, stejně jako se tím zvyšuje i riziko případného požáru.