Vypnout topení před odchodem z domu je chyba, zvyšují se tak účty za energie

Úplně vypínat topení se rozhodně nevyplatí. Radiátory následně spotřebují až dvojnásobek energie, aby bylo dosaženo požadované teploty.

Radiátor i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Teplo domova můžeme vytvářet vhodnými doplňky, správným osvětlením a útulným interiérem. Fyzické teplo je ovšem stejně tak podstatné a vzhledem k energetické krizi, která celou Evropu společně s velmi vysokou inflací zasáhla, se jedná o velmi diskutované téma. Výdaje za energie mnohým domácnostem mnohonásobně stouply, a tak se snaží hledat levnější řešení. Zatímco já jsem se rozhodla topit převážně v krbových kamnech dřevem a termostat stáhnout na minimum, jsou i jiné cesty. Topíte správně?

Zkontrolujte radiátory ještě před zimou

Ještě než začne samotná topná sezóna, je nutné zkontrolovat a především odvzdušnit radiátory. Jak na to jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři informovali v jiném příspěvku. Už i tento jednoduchý a časově nenáročný úkon vám může ušetřit až stovky korun v konečném vyúčtování. Radiátory, které jsou zavzdušněné, totiž spotřebovávají výrazně více energie, aby dosáhly požadované teploty. „Radiátory vždy kontroluji už v září nebo v říjnu, abych byl na topnou sezónu nachystaný,“ říká náš čtenář pan Tomáš Z. z Velké Bíteše.

Úplně vypínat topné zařízení ale není vhodné, rozhodně tím neušetříte, jak se možná domníváte. Nejen že vychladlé radiátory spotřebují velké množství energie, aby se opětovně zahřály (uvádí se až dvojnásobná spotřeba), časté vypínání a zapínání také zkracuje jejich životnost. Úplně vypínat radiátory se nedoporučuje ani v případě, že odjíždíte pryč na delší dobu. Správně byste měli teplotu snížit, a to tak, aby topení stále temperovalo na 15–18 °C, říká web AAzdraví.

Jak zařídit, aby topení hřálo co nejlépe za menší peníze: Triviální techniky přinesou do domova více tepla

Vyberte správný kotel

Chcete-li skutečně ušetřit, investujte do zateplení domu. Z dlouhodobého hlediska se jedná o výbornou investici, kterou jistě oceníte a vyhnete se tepelným mostům, které mohou vznikat. Jednoduše a levně si můžete zaizolovat i okna, jak jsme na Chalupáři-Zahradníci radili. Právě ta jsou totiž nejčastějším místem úniku tepla.

Zamrzlé okno iZdroj fotografie: Piqsels
Dobře zaizolujte hlavně okna, která výrazně sníží únik tepla

Rovněž správný výběr kotle hraje důležitou roli v efektivním vytápění. Jak uvádí web Finance, kotel by měl být dimenzován podle vytápěné plochy. Je tedy na místě nechat si poradit od odborníka, pokud se v této problematice sami příliš nevyznáte. Rovněž pravidelný servis je velmi důležitý a také povinný. Pravidelně kontrolovaný kotel je až o 1/3 efektivnější, prodlužujete také jeho životnost a v neposlední řadě máte jistotu, že jsou spalinové cesty v pořádku a nehrozí tedy nebezpečí vzniku požáru v domácnosti.

Jak se snažíte snížit účet za energie vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články