Jak zařídit, aby topení hřálo co nejlépe za menší peníze: Triviální techniky přinesou do domova více tepla

Pokud si chcete doma teplo užívat opravdu na maximum, zjistěte, jak maximalizovat topný výkon radiátoru v domácnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cena za vytápění domácností se každým rokem dokáže kvůli extrémně studeným zimní dnům vyšplhat až k neuvěřitelným částkám – ovšem letos jde o problém ještě mnohem větší. Pokud totiž nebudete hlídat své účty opravdu silně, pak můžete snadno při vyúčtování energií doslova splakat nad výdělkem. Pro začátek se proto naučte maximalizovat výkon svého radiátoru tak, abyste nemuseli na jeho rozpalování vynakládat více energie nebo materiálu, než je opravdu nezbytně třeba.

Regulace teploty jako základ

Nastavte správnou teplotu v místnosti pomocí termostatu nebo ručně ovládaným ventilem. Ideální teplota by měla být kolem 20 až 22°C.

Zaměřte se na okolí radiátoru

Ujistěte se, že radiátor je čistý a že před ním nestojí žádné překážky, jako jsou závěsy nebo nábytek. Tento krok vám pomůže zajistit, že bude teplo správně rozloženo po celé ploše radiátoru a vyhřívání místnosti tedy bude probíhat efektivněji a rovnoměrněji.

Vsaďte na chytré využití žaluzií

Zatáhněte žaluzie v době, kdy je slunce vysoko na obloze. Tehdy totiž příliš nehřeje a vy tak dokážete efektivně zabránit úniku tepla z místnosti. Naopak vytažení žaluzií v době, kdy slunce není tak vysoko, vám pomůže využít jeho svitu k dodání dalšího tepla do místnosti.

Proč nevypínat radiátory při odchodu z domu iZdroj fotografie: Depositphotos

Utěsnění starých okenních rámů

Ujistěte se, že okenní těsnění je v dobrém stavu a nepropouští žádné teplo ven z místnosti. Můžete použít také speciální fólie na okenní sklo, které pomáhají zadržovat teplo uvnitř. Tyto fólie se aplikují na vnitřní stranu okenního skla a dokážete je snadno nainstalovat sami. Pomoci mohou i široké závěsy nebo záclony mohou pomoci zlepšit tepelnou izolaci okenního prostoru. Závěsy by měly být umístěny těsně u okenního rámu a připevněny tak, aby se nedaly snadno odtrhnout. Samozřejmě nesmí přesahovat přes topení.

Úprava vašeho topného systému

Pokud je to možné, zvažte výměnu starého topného systému za novější, efektivnější model. Jestliže to však aktuálně nepřipadá v úvahu, zaměřte se alespoň na místa, kudy může teplo snadno unikat. Určitě doporučujeme zakoupit například sadu levných pěnových těsnění. Tato těsnění se používají k utěsnění mezery mezi okenním rámem a zdivem. Instalují se velmi snadno a jsou velmi účinné při zlepšování tepelné izolace.

Všechny tyto kroky vám pomohou maximalizovat topný výkon radiátoru a udržet v místnosti požadovanou teplotu. Snížíte tak náklady na vytápění a zároveň si budete moci dopřát mnohem lepší tepelný komfort než předtím. Pamatujte na to, že i malá změna k lepšímu se počítá. Proto se rozhodně vyplatí věnovat jedno odpoledne zateplení vašeho bydlení. Jde o investici, která se vám velmi brzy vrátí hned v několika ohledech.

Rozčiluje vás otravný radiátor? Stále bzučí, bručí a bouchá na vás? Vyřešte to

Jak jsou vaše osvědčené tipy pro zmenšení spotřeby tepla?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články