Pokud vaše orchideje nekvetou tak, jak byste si představovali, pak sáhněte pro pomoc do domácí lékárničky – je to snadné.
Orchideje si svou éterickou krásou a křehkou přítomností podmanily srdce mnoha lidí. A není divu – když se o ně totiž zvládnete správně postarat, dokážou vás potěšit květy i několikrát do roka. Skvělým pomocníkem vám přitom může být peroxid vodíku.
Peroxidový zázrak pro orchideje
Peroxid působí jako stimulant. Po smíchání s vodou obohacuje zálivku kapalinu o vodík a později se rozkládá na vodu a kyslík, čímž poskytuje kořenům tolik potřebné okysličení. To podporuje zdravější růst a stimuluje bohatší kvetení. Příprava peroxidového je snadná roztoku, stačit vám bude jen 1 čajová lžička 3% peroxidu vodíku a 1 litr vody.
- Peroxid smíchejte s vodou a tímto roztokem zalévejte orchideje.
- Tato výživa je prospěšná zejména v době kvetení a růstu listů.
- A hodí se i pro jiné pokojové rostliny.
„Pro dosažení nejlepších výsledků je však nezbytné vyvážit toto hnojení i přísunem běžných živin – a to klidně z komerčního hnojiva,“ radí zahradnice Kateřina K. z Litoměřic.
Voda z brambor a její účinky
Nečekaným zdrojem výživy pro orchideje však může podle webu NašeZahrada být i voda zbylá vaření brambor. Ta neosolená je totiž doslova pokladnicí prospěšných živin, jako je škrob a draslík, které jsou pro plné zdraví a kvetení orchidejí nezbytné. Tuto bramborovou vodu můžete používat jako hnojivo až třikrát měsíčně. Já to dělám také tak, přičemž dbejte na to, aby měla vždy pokojovou teplotu – vyhnete se tak šoku kořenů. A mezi další prověřená hnojiva Chalupářů-Zahrádkářů patří i mrkvová zálivka nebo obyčejná kávová sedlina.
Pozvěte orchideje na jedno orosené
Ani zbytky piva nemusí přijít nazmar – i ono totiž může být fantastickým hnojivem pro orchideje! Existují dva způsoby, jak pro ně pivo použít: buď zřeďte tři decilitry piva s půl litrem odstáté vody a namočte do něj orchidej, nebo použijte zvětralé pivo k otírání listů jednou týdně. A jak poznat, že už jsou orchideje napojené dost? U těch z rodu Phalaenopsis poznáte optimální dobu namáčení podle toho, že se kořeny změní z šedobílých na zelené, jak informuje web Bevedo. U ostatních se musíte spolehnout na test vlhkosti substrátu.