Při pěstování rajčat je nutné zvážit především vyhovující podmínky a dostatek slunce. Odrůda Evpator F1 zajistí úrodu snů.
Rajčata bezesporu okupují první příčky v oblíbenosti zeleniny. I pro mě je to jedna z nejchutnějších plodin, a to pro svou specifickou chuť, šťavnatost, plnost a variabilitu použití. Miluji z nich salát, caprese, polévku, omáčku, ale i jen tak samotné ke kousku dobrého sýru. Nic ovšem nemá na domácí rajčata, která nádherně voní a navíc víte, kolik úsilí a starostí za výpěstkem stojí. A ta láska je cítit v každém kousku. Pro jaká rajčata se letos rozhodnout a proč je například odrůda Evpator F1 ideální volbou?
Vybírejte správný druh
Trh nabízí nepřeberné množství odrůd a každá vyniká něčím jiným. Rozhodně ale neprohloupíte, když zvolíte odrůdu Evpator F1. Tento hybridní druh rajčete dorůstá až do výšky 2 metrů a je velmi vhodný pro pěstování ve skleníku. Nesmírnou výhodou je jeho velmi štědrá výnosnost. Tu uvádí web TomatHouse až 45 kg/m². I doba dozrávání plodů je krátká, první výpěstky se mohou sklízet už 100 dní po výsadbě.
Vybírejte ale podle toho, k čemu máte vhodné podmínky. Chalupáři-Zahrádkáři radili, že pěstování rajčat je možné i na balkoně. Nevlastníte-li tedy zahradu, nemusíte zoufat. I přes to si na chutné domácí zelenině můžete pochutnat. Zkusit můžete například odrůdu Red cherry, kterou doporučuje web NašeKrásnáZahrada. Velmi sladké plody menšího vzrůstu dozrávají postupně a můžete si jich tak užívat po celé léto. „Já na balkoně každoročně pěstuji tyčková rajčata v samozavlažovacím velkém truhlíku, chce to ale hodně vody a slunce,“ říká pan Jan S. z Hořic.
Nezvyklé odrůdy rajčat
Pokud rádi experimentujete, můžete vyzkoušet druhy rajčat, které jen tak někdo nemá. Chalupáři-Zahrádkáři například doporučovali pěstování divokých rajčátek, která jsou sice malá vzrůstem, ale zato bohatá na vitamíny a antioxidanty. Vyzkoušet ale můžete i odrůdu Citrina. Plody jsou žluté a tvarem připomínají citrus, či Black Cherry, která opravdu mají černé zabarvení. Jsou tak ozdobou každého talíře.