Hnojení jahod na jaře je velmi důležitým krokem. Jedině tak se můžete těšit v létě z chutné nálože velkých plodů.
Jahodník velkoplodý (Fragaria ananassa) je mezi zahrádkáři velmi populární díky svým chutným a lahodným plodům. Pokud chcete získat hojnou úrodu jahod, je důležité se zaměřit na správnou výživu rostlin. Na jaře jde o krok opravdu nezbytný.
Jahody vyživí slepičí trus
Prvním způsobem, jak hnojit jahodníky, je použití slepičího hnoje, jak informuje web NašeZahrada. Pokud chováte doma drůbež, můžete použít jeden díl slepičího hnoje a zředit ho 10 litry vody. Nechte roztok odležet 4 dny a poté použijte jako zálivku. Na jeden keř bude stačit 500 ml roztoku.
Je však třeba dbát na to, aby se co nejméně tohoto hnojiva dostalo na listy, aby nedošlo k jejich popálení. „Slepičí hnůj je mezi zahradníky dlouhodobě prověřený – mnozí ho neváhají dokonce označit jako klíč k rychlému růstu a dozrávání plodů,“ dodává čtenář Jan K. z Brna.
Kyselina boritá také pomůže
Druhým způsobem, jak hnojit jahodníky, je použití kyseliny borité, kterou doporučuje i magazín DesateroTváříOsobnosti. Pokud máte doma staré zásoby tohoto prostředku (protože běžně ho již koupit nelze), můžete je použít. Na 10 litrů vody budete potřebovat 1 čajovou lžičku kyseliny borité a 30 kapek jódu.
Nakonec do dobře rozmíchaného roztoku nasypte také dřevěný popel (bohatě vám postačí 1 šálek). Vše dohromady pak můžete použít jako zálivku. Hodí se zejména v případě, kdy mladé zelené jahody zasychají dřív, než stihnou dozrát. Na jednu rostlinu počítejte s asi 500 ml.
Když čaruje popel a manganistan
Třetím způsobem, jak hnojit jahodníky, je aplikace dřevěného popela, o kterém už Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve. Tento přírodní pomocník je pro zahrádkáře velmi důležitý. Pro aplikaci budete potřebovat 1 litr popela na 10 litrů vody. Ovšem aby byl ještě účinnější, přidejte do zálivky 5 gramů manganistanu draselného. Tuto zálivku pak použijte v množství 1 litr na každou rostlinu. A pomůže vám i při eliminaci chorob. A jak?
Jestliže objevíte listy jahodníků napadené nějakým patogenem, můžete je jemně posypat popelem, který jim pomůže zotavit se. A pokud vám dřevěný popel jednoduše zbude, nebojte se ho použít i pro výživu jiných zahradních rostlin, jako jsou například rajčata, brambory, vinná réva, maliny, cibule, okurky, česnek nebo papriky. Mně se rozhodně osvědčil.