Sazenice posypte popelem, porostou pak nevídanou rychlostí

Pokud chcete podpořit růst svých sazenic, vezměte si k ruce dřevěný popel. Urychlí jejich vývoj opravdu zázračně.

Sazenice posypte popelem, porostou pak opravdu nevídanou rychlostí i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se doma snažíte předpěstovat užitkové nebo okrasné plodiny, pak dozajista víte, že ne vždy je takový postup úspěšný. Většinu nepříznivých faktorů však můžete jednoduše ovlivnit. Musíte se jen seznámit s tím, co vaše semena potřebují, a poskytnout jim to. Projděte si seznam nejčastějších důvodů neúspěchu při výsevu a napravte, co je třeba. Já už svou chybu našla.

Špatná či nekvalitní semena

Mnoho semen má určitou dobu použitelnosti. Kupovat se je ve výprodejích se proto rozhodně nevyplatí a vysévání několik let starých domácích zásob také nebývá dobrým nápadem.

Nesprávné skladování semen

Semena by měla být skladována v suchu a v chladu, aby zůstala čerstvá a schopná klíčit. Pokud je některá z těchto podmínek porušena, nemusí být klíčení úspěšné. A pomoci může i dezinfekce půdy před výsevem, o kterém Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno.

Jak podpořit semena v růstu

Pokud jste objevili příčinu problémů, pak máte vyhráno. Ale pokud ne, můžete při výsevu semen vyzkoušet i osvědčený trik – domácí nakličovač semen vyrobený z dřevěného popela, který je podle webu VašeLepšíÚčetnictví pro sazenice opravdu výborný.

Časté chyby při pěstování sazenic: Od špatného zalévání až po hnojení

Časté chyby při pěstování sazenic: Od špatného zalévání až po špatné hnojení

Nezáleží na tom, jaké rostlinky si chcete předpěstovat na okenním parapetu. Misky s klíčícími semínky jsou vždy náročné na prostor i na přístup ke světlu. Ovšem ve skutečnosti lze celý postup zredukovat jen na prostor o velikosti jedné poloviny PET lahve. Jde to díky geniálnímu triku. A potřebovat budete jen pytel na odpadky a toaletní papír.

Vytvořte si vlastní nakličovač

Jako základ všeho slouží pytel na odpadky. Ten stačí rozřezat na širší proužky. Na každý proužek položte proužek toaletního papíru, navlhčete ho a jako bonus posypte jemně rozemletým dřevěným popelem (ten pro sazenice doporučuje i magazín Garida). Množství proužků určete podle toho, kolik semínek chcete takto předpěstovat. Koneckonců – vždycky si můžete dodělat další, pokud to budete potřebovat. Na tuto vrstvu poté rozložte semínka v patřičné vzdálenosti od sebe. Vyplatí se to.

Pokud semena v květináči nevzejdou, může to mít celou řadu důvodů. Ale když se s nimi seznámíte, můžete je eliminovat. Pomůže popel. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud semena v květináči nevzejdou, může to mít celou řadu důvodů. Ale když se s nimi seznámíte, můžete je eliminovat. Pomůže popel

Větší semínka například zeleniny tedy potřebují mít mezi sebou více prostoru než například drobná semínka bylinek. Semínka překryjte další vrstvou toaletního papíru a opět namočte. Pokud nemáte po ruce toaletní papír, použijte třeba papírové utěrky nebo staré noviny. Poté už jen tento nakličovač vložte do rozříznuté PET lahve a lehce zavlažte. Nakonec už jen stačí počkat, až sazeničky dostatečné povyrostou.

Jak se o vitalitu svých sazenic staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články