Časté chyby při pěstování sazenic: Od špatného zalévání až po špatné hnojení

Nedostatečná hydratace může vést k usychání sazenic, zatímco přelití vede k přemokření půdy a hnilobě kořenů. Problém však mohou způsobit i hnojiva.

Časté chyby při pěstování sazenic: Od špatného zalévání až po hnojení i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování sazenic je činnost, v níž se snoubí umění s vědou, je to jemný tanec podmínek a péče, který (pokud je vše v harmonii) vede k prosperujícím a po všech stránkách zdravým rostlinám. I ti nejzkušenější zahradníci však mohou někdy klopýtnout – výsledkem pak bývá spíše žalostný pohled na květináče plné umírajících semenáčků. Jak tedy neklopýtat?

Nebezpečí špatného zalévání

Voda, dárkyně života, se může podle webu Chovatelka stát také tichým sabotérem, pokud není podávána s náležitou péčí. Přemokření patří při pěstování sadby podle mých zkušeností k nejčastějším problémům vůbec. To právě kvůli němu jsou kořeny uvězněné v udusané zemině, bez kyslíku a náchylné k hnilobě a houbovým chorobám.

Ale stejně problematické bývají i přísušky. „Klíč spočívá v rovnováze, která zajistí, že půda zůstane vlhká, ale ne přemokřená, což umožní kořenům dýchat a přijímat živiny nezbytné pro růst,“ radí květinářka Jitka K. z Brna. A rozhodně k zálivce nepoužívejte čerstvou vodu z kohoutku. Teplotní šok totiž může kořeny oslabit nebo dokonce zahubit. I na to Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti podrobně upozorňovali.

Aby se sazenice paprik dobře zakořenily, do půdy stačí přidat trochu popela

Nebezpečí nedostatečného hnojení

Sazenice, stejně jako kojenci, potřebují ke svému růstu správné množství živin. Pokud je jich málo, budou chřadnout – ovšem jejich nadbytek zase dokáže spálit kořeny, na což upozorňuje web RozdílnéRytmy. Vždy se tedy řiďte doporučeným dávkováním hnojiva a rozhodně se nesnažte svým rostlinkám nijak přilepšit – nevyplácí se to.

sazenice v květináči iZdroj fotografie: Pixabay
Nedostatečné nebo nadměrné hnojení může způsobit žloutnutí listů vašich sazenic. Ale ještě horší chybou bývá špatný vodní režim

Umění přesazování

Přesazování neboli „vypichování“ je kritickou fází v životě sazenic. Je to vlastně takový obřad přechodu ze školky, kde se narodily, do širšího světa zahrady. Tento přechod je však plný nebezpečí. Příliš brzké přesazení může sazenice šokovat, což obvykle vede k poškození kořenů. Ovšem u těch přerostlých bývá zase problémem konkurence o světlo, prostor a živiny. Na nic tedy nespěchejte – ale ani potřebný úkon nenechávejte na chvíli „až budete mít čas.“ Sazenice jsou jako miminka – pokud jim nedopřejete potřebnou péči, zahynou.

Jak vypěstovat sazenice rajčat a paprik od semínka tak, aby se jim skutečně dařilo

Jak své sazenice vyživujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články