Aby sazenice rychle rostly a neonemocněly: Čerstvá voda z kohoutku je nepřítelem

Voda na zalévání rostlin a sazenic často pochází z kohoutku. Tuto vodu je ale před samotnou aplikací dobře ošetřit a vyčistit, rostliny tak lépe porostou.

Sazenice v ruličce i Zdroj fotografie: Schekinov Alexey Victorovich / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zalévání rostlin je nedílnou součástí domácích prací. Těm, co mají doma velké množství květin, může zalévání zabrat velké množství času a musí mít znalost o množství zálivky, která je potřebná pro určitý typ rostliny. Ať už je dychtivost rostliny po vláze větší či menší, jeden základní požadavek mají totožný. A to nárokování kvalitní vody.

Jaká voda je nejvíce prospěšná pro rostliny

Pěstitelé, kterým na dobrém vzhledu jejich hýčkaných rostlin záleží, jistě vědí, že zalévat by se mělo pouze odstátou vodou. Znamená to, že do konvice nebo jiné vhodné nádoby napustíte vodu z kohoutku a necháte odstát minimálně 1 hodinu, než ji použijete na zalévání. Důvodem je, že voda z kohoutku obsahuje chlor a jiné látky, které rostlinám rozhodně neprospívají. Odstátou vodu je nutné ale obohatit ještě o hnojivo. Jak na to?

Filtrovaná voda je zárukou čisté vody

Filtrovaná voda je pro rostliny nejlepší, neobsahuje totiž žádné neprospěšné či nebezpečné částice a látky. Vodu nalijte do vhodné nádoby, vrch přikryjte gázou, nebo jinou dobře prodyšnou látkou a nechte 3 dny odstát v temnu. Na dně nádoby vznikne usazenina, tu vylijte.

kropení rostliny iZdroj fotografie: Freepik

Rozmrazením se voda pročistí

Dalším způsobem, jak docílit čisté vody, je vodu zamrazit a následně rozmrazit. Na zmrazení zvolte spíše plastovou nádobu než kovovou. Stejně jako tající led i takto rozmrazená voda je na zalévání velmi vhodná. Nechte vodu zteplat až na pokojovou teplotu.

Kamínky obsahující hnojivo vodu vyživí

Nachystejte si nádobu o objemu 3 litrů a přidejte alespoň 50 gramů oblázků. Nechte odstát na temném místě po dobu 3 dnů. Kameny by neměly mít černou barvu, volte spíše tmavě hnědé.

Tvrdost vody může ovlivnit růst

Tvrdá voda je nepřítelem každé domácnosti, ve které se nachází. Nejen, že zaléváním nebo rosením vznikají nevzhledné bílé skvrny způsobené především nadměrným množstvím vápníku a hořčíku, ale minerální složení takové vody je zkrátka pro správný a vitální růst nevyhovující. Zalévejte tedy vždy pouze měkkou vodou, kterou před zaléváním patřičně upravíte a pročistíte.

Rostlina, květina, suché listy iZdroj fotografie: Depositphotos

Zbavit se tvrdé vody není snadné, pár způsobů ale existuje. Můžete například vodu převařit, je to ale časově poněkud náročné. Pokud vás tvrdá voda trápí dlouhodobě, je možné instalovat změkčovač vody, který vaše trápení ukončí.

Jak dlouho necháváte vodu odstát?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články