Horká voda vám může být při louskání ořechů nápomocná mnohem více, než si myslíte. Práci vám značně usnadní.
V útulných kuchyních našich babiček, uprostřed vůně čerstvě upečeného pečiva a tepla vařících se polévek, se skrývá jednoduchý, ale důmyslný trik, který změnil nudnou práci s louskáním ořechů doslova v dětskou hru. Já to klidně můžu říct, protože pro mě to tak opravdu bylo. Když si babička vzala k ruce horkou vodu, louskaly se ořechy skoro samy.
Tajemství teplé koupele pro vlašské ořechy
Trik je nádherně jednoduchý: Nejprve vlašské ořechy opláchněte pod tekoucí vodou, abyste odstranili veškeré nečistoty a zbytky, jak radí web ProŽeny. Poté je vložte do mísy s horkou vodou tak, aby byly zcela ponořené (v případě potřeby je klidně něčím zatižte).
Nechte ořechy namočené asi 5 až 10 minut. U zvláště tvrdých ořechů můžete dobu prodloužit na 20 až 30 minut. Po namočení je osušte kuchyňskou nebo papírovou utěrkou a poté pomocí louskáčku na ořechy nebo kleští opatrně rozlouskněte skořápky. Zjistíte, že se otevírají mnohem snadněji, než kdybyste je nenamočili, což už Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti vyzkoušeli.
Nutriční poklad skrytý ve skořápce
Vlašské ořechy jsou bohaté na mangan, vápník, draslík, selen, železo, fosfor, měď, zinek a řadu vitamínů včetně C, D, E a několika vitamínů skupiny B, a proto jsou snem všech milovníků zdraví. I když množství vitamínů v nich není nijak závratné, obsah minerálů je pozoruhodný. Tyto prvky přispívají k řadě zdraví prospěšných účinků, od zdraví kostí až po lepší zdraví srdce a další. Pokud chcete živiny v nich ukryté využít ještě lépe, pak je podle návodu z webu iReceptář namočte.
Skořápky vlašských ořechů nejsou jen odpadem
Ovšem ani jejich skořápky se rozhodně nevyplácí vyhazovat, obsahují totiž velké množství živin, které vám mohou pomoci v zahradě (stačí skořápky použít jako mulč). Ale vyzkoušet můžete i čaj pro imunitu. Jednoduše povařte 6 až 8 skořápek ve čtvrt litru vody asi 15 minut. Sceďte, nechte mírně vychladnout a čaj si vychutnejte – třeba i s trochou medu na oslazení. „Pokud si ho v období nachlazení a chřipek dopřejete dvakrát denně, vaše imunita vám poděkuje,“ radí čtenářka Jitka K. z Třebechovic pod Orebem, která nám do redakce tento návod zaslala.