Pokud sazenice vašich rajčat nevypadají právě nejzdravěji, měli byste rychle zasáhnout. Jinak hrozí, že o své rostlinky přijdete.
Ve světě zahradničení je jen málo pohledů, které mi tak rvou srdce, jako když se křehké výhonky sazenic rajčat zbarví do nezdravě žlutého odstínu. Ke změně barvy mladých rostlinek může vést několik faktorů, ale často se přehlíží zejména jeden z nich: křehká rovnováha světla.
Světlo, které znamená život
Sazenice rajčat potřebují ke svému růstu dostatek světla, které pohání proces fotosyntézy a podporuje silný a zdravý růst, jak informuje web iReceptář. Nedostatek světla vede k vytáhnutým rostlinám, slabým stonkům a obávanému žloutnutí listů. Řešení se zdá být jednoduché: zajistit více světla. Klíčová je však jeho kvalita a množství.
Příliš mnoho slunečního záření totiž může křehké sazenice poškodit a zanechat na nich spálené, žluté listy, které nakonec uschnou a odumřou. „Rozhodně své rostlinky chraňte před ostrým přímým poledním sluncem. Já před ně dávám záclonu,“ radí náš čtenář Ivan V. z Heřmanic, který už do redakce Chalupářů-Zahrádkářů poslal například návod na hnojení sazenic medem.
Problémy s vodou a tajemství půdy
Další častou příčinou žloutnutí je nesprávné zalévání. Sazenice rajčat podle stránek HomeInCube preferují stálou vlhkost; příliš mnoho vody může kořeny udusit, zatímco příliš málo může zase rostlinu stresovat. Zásadní roli hraje také pH půdy. Ideální je to mírně kyselé s pH v rozmezí 6,2 až 6,8, protože umožňuje optimální příjem živin.
Základem vitality je výživa
A problémem může být i nedostatek živin. Pomoci vám může začlenění dobře vyzrálého kompostu nebo různých přírodních hnojiv, jako je například kopřiva. Chalupáři-Zahrádkáři také nedají dopustit na docela obyčejný jód.
Fusariové a verticiliové vadnutí
Tyto choroby způsobují žloutnutí a vadnutí zdola nahoru a často nejprve postihují jednu stranu rostliny. Chemický lék sice neexistuje, ale včasná identifikace a odstranění napadených rostlin může zabránit šíření těchto patogenů – proto ji rozhodně doporučujeme spíš než nákup prostředků z obchodu. Nezapomeňte také na to, že napadené rostliny by se nikdy neměly kompostovat, protože se tak houby mohou rozšířit po celé zahradě.