Sazenice se vyplatí hnojit medem, rostou pak mnohem rychleji

Med není užitečný jen pro lidi – skvěle pomáhá i rostlinám. A to už od docela malých sazeniček – stačí ho jen správně aplikovat.

Sazenice se vyplatí hnojit medem, rostou pak opravdu mnohem rychleji i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Med se svými přírodními cukry a bohatou škálou minerálních látek nabízí více než jen sladkost pro naše chuťové buňky. Když se používá jako hnojivo pro sazenice, stává se silným stimulátorem růstu a vyzývá nás, abychom přehodnotili způsob, jakým pečujeme o naše rostliny, jak informuje i známý web iReceptář.

Jak na hnojivo z medu

Postup je jednoduchý a rychlý: rozpusťte 1 čajovou lžičku medu v 1 litru vody a tímto roztokem zalévejte sazenice každých 10 až 14 dní. Tímto prostým krokem můžete výrazně zlepšit vývoj listů a posílit stonky, což jsem si už sama několikrát vyzkoušela. A klidně můžete použít i med, který např. zkvasil nebo se jinak znehodnotil.

Okurky hadovky ve skleníku

Velké okurky zařídí ultimátní hnojivo z mléka, medu a jódu

Příprava hnojiva na bázi medu

Kromě přímého použití může být med i klíčovou složkou komplexnějšího hnojiva. „Zkombinujte ho třeba se zeleným plevelem, kvasnicemi nebo dokonce starým džemem a vytvořte směs bohatou na živiny. Vše nechte několik dní kvasit a pak použije jako zálivku. Toto hnojivo je vhodné zejména pro jarní nebo letní vegetační období,“ radí náš čtenář Ivan V. z Heřmanic.

Výživa z banánových slupek

Pokud med po ruce nemáte, zkuste jinou domácí výživu – třeba banánové slupky. Ty bývají často přehlíženy jako pouhý odpad, ale ve skutečnosti jsou pokladnicí živin, a to zejména draslíku, který je pro růst rostlin klíčový, jak informuje web RadyNaVšechno. Jak na to? Rozmixováním banánových slupek na pyré a zředěním stejným dílem vroucí vody vytvoříte účinný roztok pro zalévání kořenů nebo mlžení listů a výhonků. Takovýto roztok plný živin, aplikovaný každý týden, pomůže vašim sazenicím k mnohem rychlejšímu a vitálnějšími růstu.

Výsadba sazenic rajčat iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud si chcete letos pojistit životaschopnost svých sazenic, vyzkoušejte po výsevu šikovné hnojení medem

Síla hnojiva z dřevěného popela

Pokud vás zaujala myšlenka prozkoumat hlouběji oblast přírodních hnojiv, pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují i účinný dřevěný popel. Ten je totiž velmi bohatý na draslík a vápník a slouží tak jako vynikající hnojivo, které podporuje silný růst rostlin a zlepšuje i kvalitu půdy. Jeho alkalická povaha také pomáhá vyrovnávat pH půdy, což z něj činí univerzální doplněk vašeho zahradnického úsilí. My v redakci na něj rozhodně nedáme dopustit.

Jaká přírodní hnojiva používáte při péči o rostliny vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články