Velké okurky zařídí ultimátní hnojivo z mléka, medu a jódu

Okurky bez řádného hnojení plodit nebudou. Vyhněte se chemii a připravte jim vlastní hnojivo z toho, co najdete u sebe v kuchyni.

Okurky hadovky ve skleníku i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Okurky jsou velice oblíbenou zeleninou, a to i přesto, že při pěstování vyžadují nemálo péče. Jde o velice žíznivou a hladovou zeleninu, rozhodující je u nich tedy především pravidelná a vydatná zálivka a správné hnojení. Vzhledem k tomu, že speciální hnojiva z obchodů často neprospívají přírodě ani peněžence, snaží se spousta pěstitelů připravovat si vlastní. Tajemství úspěšného přírodního hnojení okurek tkví ve správném poměru kuchyňských ingrediencí.

Velká úroda okurek díky postřiku

Okurky (ale i rajčata nebo papriky) ocení ošetření mléčným postřikem, který vyrobíte raz dva. Smíchejte půl litru mléka, 60 gramů medu a 10 kapek jódu. Směs poté nalijte do vědra s 10 litry vody a důkladně zamíchejte. Nechte po dobu jedné hodiny odstát a přelijte do rozprašovače. Postřik mléčným roztokem provádějte v suchý den navečer, postačí jednou za dva týdny. Nejen, že vás takové hnojení okurek přivede k bohatší úrodě, ale mléko bude fungovat i jako prevence plísní.

Hnojení okurek cukrovou vodou

Nejlevnějším a nejjednodušším způsobem, jak zvýšit plodnost sazenic, je zálivka cukrovou vodou. Okurky díky ní budou bohatěji kvést, a tím pádem i plodit, ale zlepší se i jejich chuť – trpí-li totiž nedostatkem vláhy nebo živin, začínají hořknout. Jak si hnojení cukrem připravit? Do jednoho litru vody přidejte 30 g cukru nebo jednu tabletku glukózy a zahřívejte, dokud se nerozpustí. Nechte vychladnout a pusťte se do zalévání. Hnojení okurek cukrovou vodou provádějte jednou za deset až čtrnáct dní.

Okurka polní iZdroj fotografie: Pixabay

Při hnojení okurek pomůže droždí

Skvělým pomocníkem pěstitelů jsou i kvasnice, které obsahují řadu živin a díky kterým okurky i jiná zelenina lépe plodí a je chráněna před škůdci a plísňovými chorobami, jako je padlí nebo plíseň bramborová. Stačí do 10 litrů vlažné vody přidat 10 gramů sušeného droždí a dvě lžičky cukru. Nechte dvě hodiny odstát, poté směs rozpusťte v 50 litrech vody a znovu nechte několik hodin odpočívat. Hotovým hnojivem zalévejte okurky jednou týdně vždy ráno nebo navečer.

Jak na pravidelné zastřihování a zaštipování okurek

Čím hnojíte okurky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články