Eliminuje plísně, houbové choroby a škůdce: Výluh z přesličky ochrání každou rostlinu

Plísně a houby mohou úrodu zcela zničit – šikovný odvar z přesličky si však s nimi dokáže opravdu skvěle poradit.

Plíseň se v květináči už neobjeví, pomůže obyčejný česnek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přeslička rolní (Equisetum arvense) je mnohdy považována spíše za plevel. Ovšem pokud víte, jak ji správně využít, může být pro vás velmi užitečná. Dokáže totiž chránit jiné rostliny před nemocemi a škůdci – a to mnohdy i před těmi nejzákeřnějším a nejobávanějšími.

Přeslička jako ochrana rostlin

Využití přesličky na zahradě spočívá v přípravě výluhu z jejích natě. Přeslička rolní obsahuje množství živin, jako jsou vitamíny, organické kyseliny, fytosteroly, flavonoidy, karotenoidy a saponiny, které jsou pro rostliny cenné a pomáhají jim posilovat tolik potřebnou imunitu. Příprava výluhu z přesličky je velmi jednoduchá. Stačí natrhat čerstvé stonky a zalít je vroucí vodou. Poté je nechte vyluhovat po dobu alespoň 24 hodin. Výsledný roztok může být následně použit jako postřik.

Mezi nemoci, proti kterým dokáže vaše rostliny výluh z přesličky chránit, patří:

 • rez hrušňová,
 • strupovitost jablek,
 • plíseň šedá,
 • plíseň bramborová,
 • padlí
 • a mnoho dalších.
Plísně a houby mohou úrodu zcela zničit – šikovný odvar s přesličky si však s nimi dokáže opravdu skvěle poradit. iZdroj fotografie: Pixabay

Působení přesličky proti škůdcům

Při aplikaci výluhu z přesličky je rovněž vhodné navlhčit i spodní stranu listů, kde se často nachází různí škůdci. I proti těm totiž dokáže přeslička úspěšně bojovat. Šanci nebudou mít:

 • mšice,
 • roztoči,
 • svilušky,
 • molice
 • a mnoho dalších.

Výluh z přesličky lze navíc proti škůdcům použít i jako preventivní opatření.

Jak připravit výluh z přesličky

Příprava výluhu z přesličky rolní (Equisetum arvense) je jednoduchá, ale vyžaduje trochu trpělivosti. Budete potřebovat 500 až 1000 g zelených částí. Je důležité, aby byla použita pouze zelená část bez kořenů (lze použít i jarní lodyhy přesliček, které jsou zabarveny spíše do béžova či hněda). Tyto části nakrájejte na malé kousky nebo pomelte v kuchyňském robotu. Připravené nakrájené přesličky poté namočte na 24 hodin do studené vody. Na každý litr vody by mělo připadat 100 g přesličky.

Jak vyrobit přírodní postřik na mšice iZdroj fotografie: Depositphotos

Po 24 hodinách je třeba připravený výluh vařit po dobu 20 minut. Vznikne vám odvar, který je potřeba znovu scedit, aby byl co nejčistší. Pokud použijete hrubší sítko, odstraníte z roztoku všechny zbytky a malé kousky rostliny, což je žádoucí (ale k filtraci můžete použít i plátýnko či cokoliv podobného). Teď máte připravený odvar z přesličky, který lze použít na rostliny.

Jak odvar z přesličky uskladnit

Je důležité použít připravený roztok téměř okamžitě, aby se zachovaly jeho vlastnosti. Ovšem pokud si ho chcete uchovat trochu déle (cca 14 dní), můžete do něj přidat malé množství prostředku na mytí nádobí. Díky němu také účinné látky lépe ulpí na rostlinách. Volte však vždy jen takový přípravek, který je biologicky odbouratelný, a díky tomu i šetrný k životnímu prostředí.

Jaké přírodní prostředky používáte v boji proti škůdcům a chorobám vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články