Seznamte se s přesličkou rolní, odolným plevelem s opravdu neuvěřitelnými hojivými účinky. Působí jako lékárenský multivitamín

                   

Přeslička rolní (Equisetum arvense) patří mezi druhy vytrvalých kapraďorostů (Monilophyta), které jsou v České republice hojně rozšířeny. Najít ji můžete na polích, skládkách, rumištích a zahradách, podél cest, ve vlakových i tramvajových kolejištích a na mnoha dalších místech. Jednou z mála lokalit, kde neroste, je ovšem louka.

Odolný plevel na zahradě

Díky charakteristickému vzhledu ji poznáte poměrně snadno. Všechny přesličky mají totiž jednu zvláštnost, kterou je růst ve dvou etapách. Ty se odborně nazývají jarní a letní lodyha. První z nich je celá hnědá, 10–30 cm vysoká a bez listů. Tvoří se v ní spory, takže má rozmnožovací funkci. V létě pak odumře a místo ní z oddenku vyroste druhá z lodyh. Její zbarvení je zelené, dorůstá okolo 40 cm, vyskytují se na ní úzké tuhé listy s černými flíčky a slouží k fotosyntetizování.

Přeslička rolní je vysoce odolná rostlina, která má schopnost efektivního vegetativního množení pomocí oddenků. A jelikož je její oddenkový systém velice hluboko pod zemí, regulace tohoto kapraďorostu se stává noční můrou pro nejednoho zahradníka. Nejedná se ale o nic nemožného. Potřebovat k tomu budete rýč, trpělivost a fyzickou zdatnost. Důkladné prorytí pozemku množení přesliček zastaví.

Léčivé účinky přesličky rolní

Někteří pěstitelé ovšem přesličku na své zahrádce vítají. Vedle vysoké zaplevelovací schopnosti totiž vyniká také svými léčivými účinky. Je bohatá na:

  • oxid křemičitý (zpevňuje vlasy, kůži a cévy),
  • flavonoidy (účinné antioxidanty),
  • alkaloidy (působí antibakteriálně),
  • saponiny (stimulují močový měchýř),
  • fytosteroly (snižují cukr v krvi),
  • vitamín C (podporuje imunitu),
  • draslík (má příznivý vliv na hladinu vody v těle),
  • železo (stimuluje nervový systém),
  • mangan (příznivě ovlivňuje plodnost).
iZdroj fotografie: Depositphotos

Díky tomuto složení je přeslička významnou rostlinou v lidovém léčitelství, jelikož má úžasný vliv na fungování lidského organismu. Dokáže ho rychle detoxikovat, doplnit mu mnoho potřebných, chybějících látek (vitamíny apod.) a stimulovat činnost mnoha jeho vnitřních orgánů.

Jak sbírat přesličku

Bylinka se používá zejména sušená ve formě letní lodyhy. Tu sbírejte od června do srpna za teplých a jasných dnů. Trhejte rostliny, které mají přibližně 15–20 cm na výšku. Sušení provádějte buď na temném a suchém místě nebo v sušičce nastavené na 40–60 °C. Dejte si ovšem pozor. Přesličku rolní lze snadno zaměnit s její nebezpečnou příbuznou přesličkou bahenní (Equisetum palustre).

Vzhledem jsou si velmi podobné. Vždy je proto nutné kontrolovat hlavní odlišovací poznávací znak, a tím je délka prvního článku větví. U přesličky rolní je delší než pochva, u přesličky bahenní je tomu přesně naopak. Nenechte se zmást tím, že přeslička rolní roste často na suchých místech, zatímco ta bahenní spíše v mokřinách. Několik výjimek potvrzujících pravidlo by vám mohlo zadělat na nehezký zdravotní problém.

Jak připravit čaj z přesličky

Přesličku můžete užívat ve formě tablet, kapek nebo čaje. Ten připravujte následujícím způsobem:

  1. Dvě lžičky sušené natě zalijte 300 ml vařící vody.
  2. Hrnek něčím zakryjte, např. talířkem.
  3. Nechte 15 min louhovat a poté přeceďte.

Hotový čaj pijte až 3x denně. Mějte ovšem na paměti, že to nemůžete dělat dlouhodobě. Rostlina obsahuje látky, které jsou ve velkých koncentracích pro lidské zdraví škodlivé. Přesličkový nálev lze používat i k omývání obličeje a vlasů. Při tomto dávkováním omezení nejste.

Využíváte léčivých schopností přesličky, nebo ji na své zahrádce nechcete ani vidět?

Podívejte se na rozdíl mezi přesličkou rolní a přesličkou bahenní názorně – přímo z rukou zkušené bylinářky
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články