Zálivka z droždí: Levné hnojivo nabídne rostlinám plno vitamínů

Pokud hledáte levné a snadno aplikovatelné hnojivo pro své rostliny, pak vsaďte na docela obyčejné droždí. Stačí ho správně připravit.

Levné hnojivo z droždí nabídne rostlinám plno vitamínů i Zdroj fotografie: Hellahulla / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V poslední době se řada zahradníků odvrací od chemických prostředků a naopak se obrací k alternativním a přírodním hnojivům. Jedním z nich je i docela obyčejné hnojivo z droždí. Toto levné a snadno dostupné hnojivo nejen podporuje růst rostlin, ale také jim dodává základní živiny a vitamíny. Kromě toho zlepšuje půdní mikrobiální flóru a zároveň potlačuje rozvoj škodlivých mikroorganismů.

Jak fungují kvasinky v hnojivu

Kvasinky jsou mikroskopické houby, známé svou zásadní rolí při kynutí chleba a kvašení piva. Jejich výhody však kulinářský svět značně přesahují. Při použití jako hnojivo totiž působí drožďová zálivka jako vynikající stimulátor růstu rostlin. Obsahuje nepřeberné množství živin, které jsou pro celkové zdraví a vývoj rostlin životně důležité.

Příprava je opravdu snadná a možných postupů je několik. Stačí si vybrat ten, který vám bude nejlépe vyhovovat.

  • 1 kilogram čerstvého chleba nebo dvě lžíce čerstvých kvasnic a rozpusťte v 5 litrech teplé vody. Nechte 60 minut fermentovat. Toto hnojivo je vždy třeba připravit těsně před použitím. Jednoduše vezměte 1 litr kvasnicového roztoku a zřeďte ho 10 litry vody. Použijte jako zálivku.
  • Alternativně můžete hnojivo připravit pomocí suchého droždí. Smíchejte 10 gramů suchého droždí a 2 polévkové lžíce cukru v 10 litrech teplé vody. Roztok nechte 60 minut kvasit na teplém místě. Poté ho zřeďte teplou vodou v poměru 1:5.

Kvasnicový roztok a jak ho použít

Z tohoto hnojiva těží zejména rostliny patřící do čeledi Solanaceae. Ve 3 litrech teplé vody rozpusťte 100 gramů čerstvého droždí a 50 gramů cukru. Získaný roztok nechte 7 dní fermentovat. Poté zřeďte jeho sklenici s 10 litry vody a rostliny přihnojte. Doporučené dávkování je 1 litr na každou z nich. Stejný zředěný roztok můžete také použít k zalévání sazenic, aby byly silné, zdravé a odolnější vůči stresu, který jim způsobilo přesazení do zahrady.

O kolosální úrodu paprik, rajčat a okurek se postará droždí iZdroj fotografie: Pixabay

Droždí značně prospívá jahodám

Jahody hnojení kvasnicemi přímo milují. Nejenom, že jim dodává všechny potřebné živiny, ale navíc je také pomáhá chránit před plísní šedou. V období rašení zalévejte jahody roztokem ze 100 gramů droždí a 10 litrů vody, později snižte koncentraci na polovinu.

Nikdy však toto hnojivo neaplikujte v chladném počasí – v takovém případě totiž prospěšné mikroorganismy tlumí svou činnost a hnojivo nefunguje tak, jak by mělo. Při aplikaci kvasnicového hnojiva je vhodné použít také hnojivo bohaté na draslík – ten totiž kvasinky z půdy při svém vývoji odčerpávají. Skvělé je například hnojivo z cibulových slupek a dřevěného popela.

Jaké hnojivo jste si při péči o zahradu oblíbili vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články