Letošní bohatou úrodu okurek zařídí zálivka z droždí

Přestože okurky během růstu mají poměrně náročné požadavky, se správným postupem si může opravdu velkou sklizeň zajistit i nezkušený zahradník.

Jak využít zbytky mléka na zahradě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Není nic lepšího než ovoce a zelenina z vlastní zahrádky. Nejen že tyto plody chutnají mnohem lépe, ale za prvotřídní bio kvalitu zaplatíte jen zlomek ceny. Pusťte se také do pěstování okurek a dopřejte si bohatou úrodu. Stačí dodržovat tato jednoduchá pravidla a budete je v létě sklízet po kýblech.

Jak na okurky

Je jen na vás, jestli se rozhodnete pro pěstování okurek ze semen nebo si pořídíte již vzrostlé sazenice. Důležité je, aby měly rostliny dostatek světla, tepla, vody a potřebných živin. Ideálním místem k jejich růstu je často skleník, kde stabilní teplota a vlhkost podporují růst rostlin. S pravidelnou a pečlivou péčí vám však vyrostou i na venkovním záhonu, v květináči nebo jiné pěstební nádobě.

Přírodní hnojivo

Růst a vývoj okurek můžete podpořit hnojivem. Nemusíte však kupovat drahé přípravky plné chemických látek, využít můžete také ekonomičtější a ekologičtější variantu. Za pár korun si připravíte velké množství výživné směsi a prostředí okurek jí dokonale obohatíte. Jediné, co budete potřebovat, je 2,5 – 2,7 l vody, 100 g droždí a půl hrnku cukru.

Výroba hnojiva z droždí

Nejprve do nádoby nalijte vodu. V menší míse smíchejte droždí s teplou vodou a nechte rozpustit. Dále přidejte cukr a přilijte do velké nádoby k vodě. Směs důkladně promíchejte a otvor překryjte utěrkou nebo hadrem. Týden nechte nálev odstát a občas jeho obsah znovu zamíchejte. Na světlém a teplém místě budou důležité procesy pro tvorbu kvalitního hnojiva probíhat mnohem rychleji.

čím hnojit okurky iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak používat hnojivo z droždí

Jakmile máte hotovo, nařeďte každých 200 ml výsledné směsi s 10 litry vody. Tuto zálivku můžete ihned aplikovat na rostoucí okurky. V jedné sezóně ji lze použít hned třikrát. Poprvé hnojivo z droždí použijte po odkvětu, dále uprostřed sezóny a naposledy na jejím konci. Odměnou za všechnu vaši péči vám bude opravdu bohatá a chutná úroda.

Další přírodní hnojiva

Výživnou zálivku si jednoduše připravíte také použitím starého chleba. Stačí 500 g chleba rozemlít na strouhanku a rozpustit v 10 litrech vody. Dále do směsi přidejte kostku droždí a 500 gramů posekané trávy. Po dobu dvou dnů nechte odležet, a nakonec použijte k zálivce rostlin. K přípravě hnojících směsí můžete využít také dřevěný popel nebo cibulové slupky.

Jak vyrobit hnojivo z droždí

Co hnojíte zálivkou z droždí vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články