Okurky milují hnojivo z droždí, odvděčí se rekordní úrodou

Droždí má své místo nejen v kuchyni. Poslouží jako základ pro účinné hnojivo na okurky, jehož výroba je navíc velice jednoduchá.

i Zdroj fotografie: Pohled111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Okurky jsou mezi zahrádkáři populární plodinou. K tomu, aby bohatě plodily, je potřeba jim věnovat odpovídající péči, jakou je ochrana před chorobami a dostatečné vyživování vhodným hnojivem. Pokud rostliny nebudou mít dostatek živin, nemůžete počítat s bohatou úrodou. Neznamená to však, že musíte ihned běžet pro speciální hnojiva do zahradnictví. Jako účinný, levný a ekologický pomocník pro okurky totiž funguje i obyčejné droždí.   

Droždí jako levné hnojivo pro okurky

Kvasnice jsou pro okurky i jiné rostliny darem z nebes. Droždí je totiž bohaté na dusík, fosfor, draslík, na mikroelementy, jakými jsou železo a měď, a vitamíny skupiny B a D. Všechny tyto látky mají pozitivní vliv na vývoj kořenového systému a růst rostlin. Mikroorganismy, které kvasinky obsahují, zase zlepšují kondici půdy a chrání rostliny před nejrůznějšími škůdci a chorobami. Ideální hnojivo pro okurky bez zbytečné chemie.

Připravte okurkám jednoduše lektvar z droždí

Na výrobě hnojiva není nic složitého. Naplňte vhodnou nádobu jedním litrem vody. Nejlepší je dešťová, ale důležité je hlavně to, aby neobsahovala chlor. Do vody přidejte po jedné lžíci cukru a sušeného droždí. Vše důkladně promíchejte a roztok odložte na dva až čtyři dny na tmavé a teplé místo. Spojením cukru a droždí začne vznikat oxid uhličitý, který má pozitivní vliv na růst rostlin a kořenů, jejich prospívání a pozdější dozrávání plodů.

Čerstvě sklizené okurky iZdroj fotografie: Freepik

Jak používat kvasnicové hnojivo pro okurky

Po uplynutí doby roztok zřeďte s vodou v poměru 1:1. Výsledným hnojivem pak zalévejte okurky jednou za tři až čtyři týdny – ne častěji, tím byste rostlinám spíše uškodili. Ideální je zálivku provádět třikrát – nejprve ji použijte na mladé, ale zakořeněné sazenice. Podruhé během jejich květu a naposledy, když začnou plodit. Kvasnicové hnojivo se nehodí jen pro okurky, ale uvítají ho i rajčata, papriky nebo tykvová zelenina jako cukety a dýně.

Dva způsoby na vyvazování okurek ve skleníku i na záhonu.

Jak hnojíte okurky a jinou zeleninu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články