Skořice je při péči o sazenice opravdu nenahraditelná. Dokáže je totiž posílit opravdu mnoha způsoby – a to skoro zadarmo.
Tento aromatický poklad, získávaný z vnitřní kůry stromů Cinnamomum, skrývá tajemství, která mohou změnit vaše zahradnické postupy, zejména pokud jde o péči o sazenice rajčat. Kromě kulinářského využití totiž toto koření slouží i jako mocný spojenec proti běžným zahradnickým potížím – od houbových hrozeb až po invazi škůdců, které podle webu iReceptář mladé rostlinky až příliš často ohrožují.
Skořice: Přírodní fungicid
Například posypání povrchu zeminy skořicovým práškem nejenže bojuje proti plísním, ale také vnáší do vaší pokojové zahrady příjemnou vůni. Díky svým protiplísňovým vlastnostem je toto koření podle informací z magazínu NašeZahrada bezpečnou a účinnou alternativou chemických fungicidů, která chrání kvalitu ovzduší ve vaší domácnosti a zároveň pečuje i o vaše rostliny. A podle mých zkušeností stačí opravdu jen tenká vrstva.
Regenerace kořenů a hojení ran
Stres spojený s přesazováním může sazenice rajčat zranit a jejich kořeny se během přesazování často poškodí. A právě tady můžete skořici použít doslova jako hojivý balzám, jak už Chalupáři-Zahrádkáři upozorňovali dříve. Přidání skořice do půdy při každém přesazování usnadňuje žádoucí regeneraci kořenů a napomáhá rychlému zotavení stresovaných rostlin.
Kromě toho se ovšem tato šikovná pomocnice uplatňuje i při ošetřování řezných ran nebo různých poranění na rostlinách. Poprášení čerstvých řezných ran skořicí totiž urychluje hojení a vytváří ochrannou bariéru proti patogenním houbovým patogenům.
Skořice jako stimulátor zakořeňování
Zkoušeli jste někdy rajčata množit z tzv. zálístků, které musíte z tyčkovitých odrůd rajčat odstraňovat? Pokud ne, pak to zkuste – a k ruce si vezměte právě skořici. Ponoření špičky řízku do skořice před výsadbou působí stejně jako aplikace různých přírodních hormonů pro zakořenění z obchodu. A za zkoušku opravdu nic nedáte.