Proč rostliny milují skořici: 1 lžička stimuluje kořeny, bojuje proti plísni, ošetří poupata a odradí mravence, komáry i svilušky

                   

Skořice je známé a velmi oblíbené koření, které se používá především do koláčů a dezertů. Nejčastěji bývá k vidění levnější čínská skořice (Cinnamomum cassia) alias kassie, ovšem lepší účinky má pravá cejlonská skořice (Cinnamomum verum). Ta se používá v přírodní medicíně. Uplatní se totiž jako jako protiplísňový, dezinfekční a hřejivý prostředek. A jaké jsou možnosti využití skořice na zahradě?

1. Skořice pomáhá proti mravencům

Tento obtížný hmyz její vůni nesnáší, proto ji rádi používají biozahrádkáři. Pronikají na váš pozemek mravenci? Najděte jejich vstupní body a posypte je mletou skořicí. Místu se budou obloukem vyhýbat. A aby se mravenci nedostali do pískoviště, kde si hrají malé děti, vyplatí se do pískoviště zamíchat pořádnou porci tohoto koření. Tím zabráníte vnikání mravenců do pískoviště a zároveň budete mít zajištěnou dezinfekci písku.

Mravenci však nesnáší i mnohé další vůně. Přírodně vám proti nim pomohou například tyto prostředky:

  • petržel,
  • majoránka,
  • hřebíček,
  • kerblík
  • kopr,
  • bazalka,
  • máta
  • pelyněk,
  • levandule,
  • česnek,
  • cibule,
  • a aksamitník.

2. Skořice odradí i komáry

Toto koření funguje i jako odpuzovač na komáry. Pokud nechcete, aby vám tento otravný hmyz vlétl do místnosti, položte na stůl misku s teplou vodou a do té nasypte trochu mleté skořice. A stejný trik lze použít i pro posezení venku. Velmi výrazné aroma skořice tento hmyz spolehlivě odradí a ochrání vás před štípnutím.

iZdroj fotografie: Pixabay

3. Stimulátor kořenů ze skořice

Skořici je možné použít i jako prostředek na zakořeňování řízků. A jak na to? Nasypte ji na papírový ručník a poté v ní namočte špičku sazenice. Konce řízků ošetřené skořicí následně zasaďte do země do předem připravených otvorů pro řízky (lze je vydlabat např. tužkou), aby se vrstva skořice nesmyla. Řízky by se rozhodně neměly vtlačovat přímo do země. Skořice podpoří proces tvorby kořenů a ochrání sazenice před houbovými chorobami.

4. Skořice proti plísni v květináči

Ovšem toto koření se uplatní i při pěstování hrnkových květin, pomůže totiž proti plísni na substrátu v květináčích – stačí ji nasypat na jeho povrch. Prášek ze skořice doporučujeme také přimíchat do zeminy při každém přesazování, dokáže totiž usnadnit žádoucí regeneraci kořenů, které po přesazení obvykle nějaké poškození utrpí.

5. Ošetření skořicí proti poškození

Skořici je možné použít i tehdy, když je nutné rostlinu jakkoliv ošetřit řezem. V takovém případě je nutné ránu posypat právě skořicí. Ta totiž urychlí hojení ran a zároveň účinně zabrání pronikání patogenních hub do rostlinných tkání. A totéž platí i pro ošetření kořenů napadených hnilobou z nadměrné zálivky. Jednoduše stačí posypat konce zastřižených kořenů skořicí a vaše rostliny se rychle vzpamatují.

iCejlonská (vlevo) a cassia skořice / Zdroj fotografie: Antti Vähä-Sipilä / Creative Commons / CC BY-SA

6. Skořice na svilušky

Skořice může být použita i k regulaci škodlivých škůdců, jako jsou například obávané svilušky. Samotná však nestačí. Budete k ní muset přidat i hřebíček, provensálské bylinky a česnek, a nakonec i trochu mýdla. Potřebovat budete tyto poměry:

  • 1 lžičku mleté skořice,
  • 1 lžičku hřebíčku
  • a 2 lžičky provensálských bylinek.

Vše zalijte litrem vroucí vody a důkladně promíchejte. Po mírném vychladnutí ještě do téměř hotového roztoku přidejte 2 lžíce prolisovaných stroužků čerstvého česneku a nechte asi hodinu odležet. Poté roztok přefiltrujte přes jemné sítko nebo gázu a přelijte do rozprašovače. Nakonec vše vylepšete ještě kapkou tekutého mýdla, které zlepší přilnavost celého prostředku k listům rostlin. A můžete se pustit do postřiku.

Jakým netradičním způsobem používáte skořici na zahradě vy?

Nemáte doma skořici? Zkuste si namíchat domácí česnekový postřik proti škůdcům
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články